Anasayfa


29-11-2023
‘Yunanistan, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi’
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan’ın ulusal azınlık tanımayan tek AB ülkesi olduğunu söyledi.
29 Kasım 2023 Çarşamba

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan’ın ulusal azınlık tanımayan tek AB ülkesi olduğunu söyledi.

Habipoğlu yaptığı açıklamada, Arnavutluk’ta yayın yapan bir internet sitesinde Himara Belediye Başkanı Fredi Beleri’nin tutuklanması ve bu bağlamda Yunanistan’ın Arnavutluk ve Avrupa Birliği (AB) arasında üyelik müzakerelerinin gidişatına ilişkin olarak yetkili kurumlara itirazda bulunulmasıyla ilgili haberleri yorumladı.

“Himara.gr” isimli haber sitesinde 26 Kasım’da yayımlanan haberde, Arnavutluk’taki Yunan azınlığın anavatanı olarak Yunanistan’ın hem azınlık bölgeleri hem de Himara gibi Yunan nüfusunun yoğun olarak yaşadığı yerlerde gerçek özgürlük koşullarının gelişmesi ve ilerlemesini sağlamak için Yunan azınlıkla ilgili sorunları ilgi ve özenle ele almakla yükümlü olduğu ifade edildi.

“İnsan ve azınlık haklarının ihlali ne zamandan beri sadece iki taraflı bir mesele?” başlıklı haberde, Arnavutluk’ta yaşayan Yunan azınlığa mensup Himara kentinin seçilmiş belediye başkanı Fredi Beleri’nin haksız ve yasadışı bir şekilde tutuklandığı ileri sürülerek, bu bağlamda Yunanistan tarafından Arnavutluk ve Avrupa Birliği (AB) arasında üyelik müzakerelerinin gidişatına ilişkin olarak yetkili kurumlara itirazda bulunulmasının olumlu bir gelişme olduğu yorumunda bulunuldu.

Konuyla ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu şunları kaydetti: “AB’ye üye olmak isteyen Arnavutluk’taki 9 ulusal azınlık arasında nüfus olarak en büyüğü olan Yunan azınlıkla ilgili meseleler haliyle Yunan basınında da hassasiyetle takip ediliyor. Yunan azınlığın Yunanca öğretim verilen anaokulu, ilkokul/ortaokul ve liseleri var. Öte yandan 1981’de AB’ye üye olmuş, demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden ülkemiz Yunanistan, bu topraklarda yüzyıllardır yaşayan Batı Trakya Türk toplumunun varlığını inkar ediyor. Arnavutluk’taki Yunan azınlığın insan ve azınlık haklarının korunup geliştirilmesini yakından ve dikkatle izleyen ülkemiz, kendi sorumluluğu altında olan toplumumuzun haklarını yıllardır ihlal etmekte beis görmüyor, üyesi olduğu AB değerlerini hiçe sayıyor. Ülkemiz, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi! Bu mu adalet; bu mu uluslararası hukuka, AB temel hak ve özgürlüklerine saygı; bu mu demokrasinin beşiği olmak?”

Haberler


İlhan Ahmet’in yeni icraatları ve Atina - Ankara hattında kirli gölgeler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde eşleşmeler belli oldu

SİRİZA’da olağanüstü gelişmeler

Özel üniversite yasa tasarısı protesto edildi

BTAYTD Kadınlar Kolundan ‘Kadının Evrendeki Estetiği’ konulu etkinlik

Kültür Bakanı Mendoni Gümülcine’yi ziyaret etti

‘İşletmeler için cihaz değişimi’ programına başvurular başladı

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda etkinliğe yine izin yok!

Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgarca bilme şartı geliyor

Arıcılar Atina’da gösteri düzenledi

Salı günü kaybolan soydaş ölü bulundu

Trakya İş Adamları Derneği Erdem Hüseyin’i ziyaret etti