Anasayfa


30-11-2023
İskeçe Azınlık Lisesi’ndeki sorunlar Avrupa Parlamentosunun gündemine taşındı
Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin, Avrupa Hür İttifakı ile yaptığı çalışma sorunucunda İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde yaşanan sorunlar Avrupa Parlamentosuna taşındı.
30 Kasım 2023 Perşembe

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin, Avrupa Hür İttifakı ile yaptığı çalışma sorunucunda İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde yaşanan sorunlar Avrupa Parlamentosuna taşındı.

DEP Partisinin üyesi olduğu Avrupa Hür İttifakı (EFA) ile yaptığı çalışma sonucunda hazırlanan soru önergisini, EFA milletvekili François Alfonsi AP gündemine getirdi.

“Yunanistan’ın İskeçe şehrindeki Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde devam eden durum ve insanlık dışı koşullar” konu başlığını taşıyan soru önergesinde Alfonsi, “Komisyon, Yunanistan’ın Türk azınlığa insanlık dışı ve AB standartlarında eğitim verilmesi konusunda AB mevzuatına uymadığının farkında mı?” sorusunu yöneltti.

EFA Avrupa Parlamentosu Milletvekili Alfonsi, Komisyonun, Yunanistan’ın azınlık eğitim politikası ve Türk azınlığın Avrupa vatandaşı olarak eğitim alanında karşı karşıya kaldığı hak ihlalleri konusundaki görüşünü de istedi.

François Alfonsi’nin soru önergisinde şu ifadeler yer aldı:

“Eğitim tesislerine ilişkin temel yapı standartları ve teknik gereklilikler ulusal mevzuat ve AB mevzuatı tarafından belirlenmiştir. Bugün Batı Trakya’daki İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde, eski bir ahşap tütün deposunda yaklaşık 600 Türk öğrenci eğitim görüyor. EFA’nın Nisan 2023’te okula yaptığı çalışma ziyaretinde binanın nitelikli ve sağlıklı bir eğitim vermeye uygun olmadığı gözlemlendi. Acil bir durumda okulun fiziksel koşulları, okulu her türlü trajediye karşı savunmasız bırakıyor.

Ancak Yunan yetkililerin sunduğu tek seçenek, iki vardiyalı eğitim ve 27’den fazla öğrencinin bulunduğu, sınıfların fiziksel sınırlarını aşan aşırı kalabalık sınıflardır.

Batı Trakya’daki İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinin fiziki koşullarına ilişkin bu durum ışığında; Komisyon bu durumun, yani Yunanistan’ın Türk azınlığa insanlık dışı ve AB standartlarında eğitim verilmesi konusunda AB mevzuatına uymadığının farkında mı?

İskeçe Azınlık Lisesinde felakete yol açabilecek olası bir acil durumdan sorumlu olacak olan Yunanistan’ın azınlık eğitim politikası hakkında Komisyonun görüşü nedir?

Türk azınlığın Avrupa vatandaşı olarak karşı karşıya kaldığı eğitim alanındaki hak ihlalleri konusunda Komisyonun görüşü nedir?”

Haberler


İlhan Ahmet’in yeni icraatları ve Atina - Ankara hattında kirli gölgeler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde eşleşmeler belli oldu

SİRİZA’da olağanüstü gelişmeler

Özel üniversite yasa tasarısı protesto edildi

BTAYTD Kadınlar Kolundan ‘Kadının Evrendeki Estetiği’ konulu etkinlik

Kültür Bakanı Mendoni Gümülcine’yi ziyaret etti

‘İşletmeler için cihaz değişimi’ programına başvurular başladı

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda etkinliğe yine izin yok!

Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgarca bilme şartı geliyor

Arıcılar Atina’da gösteri düzenledi

Salı günü kaybolan soydaş ölü bulundu

Trakya İş Adamları Derneği Erdem Hüseyin’i ziyaret etti