Anasayfa


30-11-2023
Ünlü matematikçi Karatheodoris’in için hatıra parası basıldı
Gümülcine’de müzesi de bulunan ve kökleri Trakya’ya dayanan dünyaca ünlü matematikçi Konstantinos Karatheodoris’in portresi 2 euroluk madeni paralarda yer aldı.
30 Kasım 2023 Perşembe

Gümülcine’de müzesi de bulunan ve kökleri Trakya’ya dayanan dünyaca ünlü matematikçi Konstantinos Karatheodoris’in portresi 2 euroluk madeni paralarda yer aldı.

Yunanistan Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, dünyaca ünlü Yunanlı matematikçi "Konstantin Karatheodoris’in doğumunun 150. yılı" temalı 2 euroluk hatıra parası bastırdı.

Matematikçi Karatheodoris’e ithaf edilen koleksiyon parasının tasarımını, Yunanistan Merkez Bankası Banknot ve Para Basım Vakfının (IETA) ödüllü heykeltıraşı Yorgos Stamatopulos yaptı.

2 euroluk hatıra parasının basımı vesilesiyle " 27 Kasım Pazartesi günü Yunanistan Merkez Bankasında Karatheodoris onuruna bir etkinlik düzenlendi.

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Sturnaras’ın selamlama konuşmasıyla başlayan etkinliğe katılan akademisyenler Karatheodoris’in hayatı ve çalışmaları hakkında konuştular.

Babası Batı Trakya’nın Yeni Visa (Nea Vissa) veya Edirne’ye bağlı Bosna köyünden olan Konstandinos Karatheodoris, Osmanlı vatandaşı olarak 1873 yılında Berlin’de doğdu. Babası Osmanlı Devleti’nin Brüksel büyükelçisi olan Karatodoris Brüksel’de büyüdü.

Ünlü bilim insanı Albert Einstein’in öğretmenliğini de yaptığı belirtilen Karatheodoris, matematik alanında birçok çalışmaya imza attı, ağırlıklı olarak Almanya olmak üzere birçok üniversitede akademisyen olarak görev aldı.

Karatodoris, Yunanca, Almanca, Türkçe, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce biliyordu.

Foto: Yunanistan Merkez Bankası

Haberler


İlhan Ahmet’in yeni icraatları ve Atina - Ankara hattında kirli gölgeler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde eşleşmeler belli oldu

SİRİZA’da olağanüstü gelişmeler

Özel üniversite yasa tasarısı protesto edildi

BTAYTD Kadınlar Kolundan ‘Kadının Evrendeki Estetiği’ konulu etkinlik

Kültür Bakanı Mendoni Gümülcine’yi ziyaret etti

‘İşletmeler için cihaz değişimi’ programına başvurular başladı

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda etkinliğe yine izin yok!

Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgarca bilme şartı geliyor

Arıcılar Atina’da gösteri düzenledi

Salı günü kaybolan soydaş ölü bulundu

Trakya İş Adamları Derneği Erdem Hüseyin’i ziyaret etti