Anasayfa


12-02-2024
Özgür Ferhat: ’Eksen kayması yaşayan SİRİZA’da daha fazla duramazdık’
Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, SİRİZA’dan istifa sürecinden sonra yaşanan süreci GÜNDEM’e anlattı. Yeni partilerinin örgütlenmesi hakkında bilgi veren Ferhat, Yeni Sol’un Batı Trakya Türk Azınlığına bakış açısı hakkında da konuştu.
12 Şubat 2024 Pazartesi

Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, SİRİZA’dan istifa sürecinden sonra yaşanan süreci GÜNDEM’e anlattı. Yeni partilerinin örgütlenmesi hakkında bilgi veren Ferhat, Yeni Sol’un Batı Trakya Türk Azınlığına bakış açısı hakkında da konuştu.

Rodop Yeni Sol Milletvekili Özgür Ferhat, Stefanos Kasselakis’in SİRİZA başkanı seçilmesinden sonra partide ciddi bir eksen kayması yaşandığını söyledi. Bu nedenle solda ciddi bir boşluk doğduğunu dile getiren Ferhat, bu boşluğu yeni kurulan parti ile kapatmak istediklerini vurguladı.

“YENİ PARTİNİN KURUCULARI ARASINDA OLMAMIZ BİR ŞANS”
Milletvekili şöyle konuştu: “Şu anda Kasselakis’in partisi ve PASOK – KİNAL partisi vatandaşın beklentilerine cevap veremiyor. Bu kesimde yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu artık herkes kabul ediyor. Halkın günlük sorunlarına ve beklentilerine çağdaş siyasi söylemlerle cevap verememektedirler. Biz de ciddi bir inisiyatif alarak Yeni Sol partisini kurduk. Partimiz Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı. İlk aşamadan beri yeni partinin kuruluşunda yer aldık.
Azınlık milletvekilleri olarak Yeni Sol partisinin ilk kurucuları arasında bulunuyoruz. Bu durumun azınlığımız için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Yeni kurulan partinin programını ve örgütlenmesini gerçekleştiren ekibin içinde olmamız çok önemli. Yeni Sol partisinin ilk adımlarına ve ilk oluşturduğu söylemlerde bizlerin de rol alması bundan sonraki adımlar için ve bundan sonra takip edilecek yol açısından kıymetli.”

“ÇİPRAS’DAN SONRA SİRİZA’DA EKSEN KAYMASI OLDU”
SİRİZA’dan ayrılmalarının kolay olmadığını, kendilerinin ve azınlık seçmeninin de alıştığı ve bildiği bir parti olduğunu kaydeden Özgür Ferhat şunları dile getirdi: “Fakat Çipras’ın başkanlıktan ayrılması ve yeni başkanın seçilmesiyle SİRİZA tamamen bir eksen kaymasına uğradı. Bunun sonucunda uyguladığımız ve savunduğumuz siyasi politikaların, söylemlerin değiştiğini gördük. Partinin daha sağa kaydığını gördük. Bizim ve bizim gibi düşünenlerin bu partide kalmaya devam edemeyeceğini açıkça gördük. Adeta bu hastalıklı durumda daha fazla olamayacağımız çok net anlaşıldı. Dolayısıyla da buradan ayrıldık. Yeni bir yola girdik. Bu yolun adı da Yeni Sol. Merkezden sola kadar geniş bir yelpaze var. Biz de siyasi parti olarak bu alanda olacağız. İnsanlar artık siyasete güvenmeyi bırakmış. İnanmayı bırakmış. Bu güvenin ve ilginin yeniden kurulması gerekiyor. İnsanlarımızın bize olan güvenini boşa çıkartmamak gerekir diye düşündük. Bu hareketimizden sonra da doğru bir adım attığımızı bize gelen mesajlardan anlamış olduk.”

“AZINLIĞIN SADECE ELİNE ALIP OKUMASI İÇİN DEĞİL, HAYATA GEÇİRİLECEK BİR PROGRAM HAZIRLAMAK İSTİYORUZ”
Yeni Sol’un azınlığa olan bakış açısını da anlatan Rodop milletvekili Özgür Ferhat, “Partimiz şu anda örgütlenmesini hızla sürdürüyor. Gerek Yunanistan genelinde gerekse bizim bölgemizde Rodop ilinde örgütleniyor. SİRİZA’dan istifa eden yüzlerce kişi bizlerle birlikte Yeni Sol’da yer alıyor. Vatandaşı daha ılımlı ve daha olumlu bir şekilde siyasete katmak, dahil etmek istiyoruz. Büyük köylerimizde partimizin örgütleri olacak. Büyük şehirlerde örgütlerimiz olacak. Farklı bir konseptle bunu başaracağımıza inanıyoruz. Partinin azınlığımıza bakış açısına gelince. Azınlığımız ne yazık ki yıllarca siyasi partilerden beklediğini alamadı. Bazı partiler daha uyumlu olarak azınlığa yaklaştı. Örneğin Çipras döneminde SİRİZA partisinde olduğu gibi. Bir de tabi azınlığa daha önceleri olumlu bir bakış açısına sahip iken son dönemlerde daha katı bir tutumu benimseyen PASOK - KİNAL partisi gibi. Yeni Demokrasi Partisine gelince. Onların zaten azınlığımıza karşı olan tutumları ne yazık ki yıllarca değişmemiştir. Ancak son seçimlerde YDP azınlığımıza karşı en agresif yüzünü göstermiş ve insan haklarını çiğneyecek duruma kadar gelmiştir. Yeni Sol azınlık için de yeni bir umuttur. Azınlığın tüm sorunlarını biliyoruz. Kurumsal sorunlarımız var. Ekonomik sorunlarımız var. Bir de tabi ki azınlık eğitimiyle ilgili sorunlarımız var. Parti içinde de sürekli söylüyoruz. Azınlığa sadece eline alıp okuması için bir program hazırlamamalıyız. Hayata geçirilebilecek bir program hazırlamalıyız. Yeni Sol olarak hedefimiz bu olmalıdır. Bunu partide de söylüyoruz. Samimi olmalıyız. Her şeyden önce samimi olmalıyız. Bir müftülük sorununa, vakıflar sorununa, azınlık eğitimine çağdaş çözümlerle yaklaşabiliyor muyuz? Azınlığın etnik kimliğinin tanınmasıyla ilgili soruna çağdaş çözümlerle yaklaşabiliyor muyuz? Bunları parlamentoda dile getirebiliyor muyuz? Biz tüm bu sorunlara gerçekçi bir şekilde yaklaşmaktayız.”

Haberler


İlhan Ahmet’in yeni icraatları ve Atina - Ankara hattında kirli gölgeler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde eşleşmeler belli oldu

SİRİZA’da olağanüstü gelişmeler

Özel üniversite yasa tasarısı protesto edildi

BTAYTD Kadınlar Kolundan ‘Kadının Evrendeki Estetiği’ konulu etkinlik

Kültür Bakanı Mendoni Gümülcine’yi ziyaret etti

‘İşletmeler için cihaz değişimi’ programına başvurular başladı

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda etkinliğe yine izin yok!

Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgarca bilme şartı geliyor

Arıcılar Atina’da gösteri düzenledi

Salı günü kaybolan soydaş ölü bulundu

Trakya İş Adamları Derneği Erdem Hüseyin’i ziyaret etti