Anasayfa


30-03-2024
Selanik’te yaşayan Türkler, cami ve mezarlık sorununun çözülmesini istiyor
Selanik’te yaşayan Türkler, cami ve mezarlık gibi dini ihtiyaçlarına yönelik yaşadıkları sorunların çözülmesini talep ediyor.
30 Mart 2024 CumartesiSelanik’te yaşayan Türkler, cami ve mezarlık gibi dini ihtiyaçlarına yönelik yaşadıkları sorunların çözülmesini talep ediyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Süleymanoğlu, Selanik’te yaklaşık 6 bin soydaşın yaşamasına rağmen hala ibadete açık bir cami ve mezarlığın bulunmadığını hatırlattı.

Yunanistan Din İşleri Genel Sekreterliğinin, 10 Nisan’da bayram namazı için Selanik’teki Yeni Cami’nin tahsis edileceğini duyurmasıyla ilgili de konuşan Süleymanoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Yunan devleti bu yıl bayram namazı için şehirdeki Osmanlı eserlerinden Yeni Cami’yi tahsis etti. Ancak şöyle bir sorun var. Bizler, 2013 ve 2014’te olduğu gibi Yunan devleti tarafından atanan imamın arkasında saf tutmayacağız. 2018’de olduğu gibi kendi seçtiğimiz imamın bayram namazını kıldırmasını istiyoruz."

“VEFAT EDENLER EN YAKIN 200 KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ BATI TRAKYA’DA DEFNEDİLİYOR”
Derneğin Asbaşkanı Kıymet İsmailoğlu ise kentte Türklerin mezarlığı bulunmaması nedeniyle yaşanan sıkıntılara dikkati çekti.

İsmailoğlu, vefat edenlerin, en yakın 200 kilometre mesafedeki İskeçe veya 274 kilometre uzaktaki Gümülcine’ye götürülüp oradaki mezarlıklara defnedildiklerini söyledi.

Selanik’te yaşayan Batı Trakyalı soydaşların 2005’te kurduğu derneğin amaçlarından en önemlisinin cami ve mezarlık sorununa çözüm bulmak olduğunu ifade eden İsmailoğlu, mezarlık konusu ile ilgili bir gelişme olmadığını belirtti.

İsmailoğlu, Selanik’te yaşayan soydaşların Yunan devleti tarafından bayram namazı için tahsis edilen Yeni Cami’de kendi seçtikleri imamın arkasında saf tutmak istediklerini kaydetti.

Yeni Camii, 2013 ve 2014 yıllarında da bayram namazı için tahsis edilmiş ancak Batı Trakyalı soydaşların seçtiği müftünün imam görevlendirmesine izin verilmemişti.

Selanik’te yaşayan soydaşlar da Yunan hükümetinin görevlendirdiği imamın arkasında saf tutmayarak bu durumu protesto etmişti.

2018 yılında ise Yeni Cami’de 200 kişi, bayram namazını ilk kez Batı Trakya’da seçilmiş müftülük tarafından görevlendirilen imam ve müezzinle kılmıştı.

Selanik’te, Osmanlı döneminde 1902’de İtalyan mimar Vitalyano Poselli’ye inşa ettirilen Yeni Camii, 1925-1963 yıllarında müze olarak kullanıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1986’da restore edilen cami, halen Selanik Belediyesi tarafından sergi salonu olarak kullanılıyor.

FOTO: AA

Haberler


Türk askeri heyeti Ferecik’teki Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret etti

Atina ve Selanik’te 23 Nisan coşkusu

Gümülcine’de DEB Partisi ile EFA’dan ortak etkinlik

Geleneksel ’Çocuk Şenliği’ne yoğun ilgi

Gümülcine Müftülüğünün düzenlediği bilgi yarışması tamamlandı  

Yassıhöyük barajından Kuruçay’a bırakılan su miktarı arttırıldı  

Hakan Aysev’den Gümülcine’de muhteşem konser

Baran, İkinci Şans Okullarındaki öğrencilerin ulaşım sorununu sordu

İskeçe’de hatim etkinlikleri başlıyor

Yerapetritis: ‘Deniz parklarının yeri henüz belirlenmedi’

UEFA Avrupa Konferans Ligi yarı final eşleşmeleri belli oldu

Yapay Zeka: Fırsatlar ve Dezavantajlar