Anasayfa


14-05-2024
Atina’da öğrencilerden Filistin’e destek eylemi
Başkent Atina’da öğrenci derneklerinin çağrısıyla Filistin’e destek eylemi düzenlendi. ABD’de başlayan ve Avrupa ülkelerine de yayılan Filistin’e destek gösterileri kapsamında Yunanistan’daki öğrenciler de Atina Üniversitesi önünde toplandı.
14 Mayıs 2024 SalıBaşkent Atina’da öğrenci derneklerinin çağrısıyla Filistin’e destek eylemi düzenlendi. ABD’de başlayan ve Avrupa ülkelerine de yayılan Filistin’e destek gösterileri kapsamında Yunanistan’daki öğrenciler de Atina Üniversitesi önünde toplandı.

Filistin’e destek veren diğer öğrenci gruplarıyla dayanışma göstermek isteyen Yunan öğrenci dernekleri, akşam saatlerinde düzenledikleri eylemde şarkılarla da barış mesajı verdi. Eylem kapsamında düzenlenen konserde barış ve dostluk şarkıları söylendi.

Konser için kurulan sahnede söz alan konuşmacılar İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını "soykırım" olarak nitelendirerek, bu saldırıların bir an evvel sona erdirilmesi için çağrıda bulundu.

Atina Üniversitesi’nin ön cephesine ise "Bu soykırım İsrail, ABD ve Avrupa Birliği (AB) damgasını taşıyor." yazılı dev pankart asıldı.

Eylemde "Filistin’e Özgürlük" sloganlarına Filistin bayrakları eşlik etti. Tüm gece sürmesi öngörülen eylem için üniversite önüne çadırlar da kuruldu. Filistin halkına barış getirmesi umuduyla dilek fenerleri gökyüzüne bırakıldı.
Atina Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ise üniversite binası karşısındaki duvara Filistin halkının çektiği zulmü anlatan bir grafiti çizmeye başladı.

AA muhabirine konuşan Atina Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Andonis Lazos, "Bu grafitiyi Filistin halkına dayanışma göstermek için yapıyoruz. Burada, Yunanistan’daki öğrenciler, tüm diğer ülkelerdeki öğrenciler gibi protesto düzenliyor çünkü İsrail tarafından NATO, AB, Yunanistan hükümeti desteğiyle işlenmekte olan bu suç ve soykırım karşısında sessiz kalamazlar." dedi.

Lazos, Filistin’de annelerinin kucağında ölmüş çocukları, ağlayan annelerin fotoğraflarını gören insanların bu manzara karşısında sessiz kalmasının mümkün olmadığını belirtti.

Eyleme üniversite öğrencisi iki çocuğuyla gelen Katerina Andoniu ise amaçlarının genel olarak Filistin’e özgürlük istemenin dışında halklar için de barış istemek olduğunu kaydetti.

Andoniu, "Zenginlerin, güçlülerin çıkarları için halklar öldürülmesin. Zenginlerin, güçlülerin karı için masum insanların öldürüldüğü savaşa karşı, hepimiz böyle bir mesajla geldik buraya." diye konuştu.

FOTO: PAME

Haberler


İspanya, Norveç ve İrlanda Filistin devletini resmen tanıdı

Ankara’da ‘Batı Trakya Kültür ve Tanıtım Günü’ etkinliği

Habipoğlu: ‘Sandığa gidip üçüncü kez AP seçimlerine katılan DEB Partisini destekleyeceğiz’

Gümülcine’de trafik kazası: anne ve bebeği yaralandı

Batı Trakya Türkleri, Türk – Yunan yakınlaşmasından ne bekliyor?

DEB Partisi “Biz Buradayız” diyor

Ele verir talkını, kendi yutar salkımı

Kasselakis, Filistin’i ziyaret etti

Yakınlaşma süreci ve azınlığın beklentileri, kronikleşmiş sorunlarımız ve AP seçimleri

Atina’daki konserde Türkçe ve Yunanca şarkılar dinleyiciyle buluştu

Özde birlik ve beraberlik

Tır alev aldı Egnatia Otobanı kapandı