Anasayfa


14-05-2024
Habipoğlu: ‘Başbakanımız bir kez daha kimliğimizi yok saydı’
Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Başbakan Kirakos Miçotakis’in Ankara ziyareti ve bu ziyarette yaptığı açıklamaları değerlendirdi. ABTTF Başkanı Habipoğlu, Başbakan Miçotakis’in Batı Trakya Türk Azınlığının kimliğini bir kez daha yok saydığını belirtti.
14 Mayıs 2024 Salı

Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Başbakan Kirakos Miçotakis’in Ankara ziyareti ve bu ziyarette yaptığı açıklamaları değerlendirdi. ABTTF Başkanı Habipoğlu, Başbakan Miçotakis’in Batı Trakya Türk Azınlığının kimliğini bir kez daha yok saydığını belirtti.

Konuyla ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Fikir ayrılıkları ve bazı temel konulardaki anlaşmazlıklara rağmen anavatanımız ve ülkemizin liderlerinin diyalog masasında kalmayı sürdürmek istediklerini beyan etmeleri iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği açısından sevindirici ve ümit verici. Ancak ülkemizin başbakanı geçtiğimiz aralık ayında Atina’da yapılan görüşmede olduğu gibi Ankara’daki görüşmede de toplumumuzun varlığını ve kimliğini maalesef bir kez daha inkar yoluna gitti. Konuşmasında anavatanımızdaki ‘Yunan azınlık’tan bahseden ve etnik kimliğe vurgu yapan Başbakan Miçotakis, söz konusu biz olunca Trakya’daki ‘Müslüman azınlık’ ifadesini kullanarak Türk kimliğimizi yok saydı. Ancak başbakanımızın kendisinin de çok iyi bildiği üzere Lozan Antlaşması’nda yalnız ve yalnız ‘gayrimüslim azınlıklar’ ifadesi yer alıyor. Bu gerçeği başbakanımıza bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Başbakanımız toplumumuzun ülkemizin ve Avrupa Birliği’nin sağladığı eşit fırsatlarla Yunan siyasi ve kültürel yaşamına faal olarak katıldığını ileri sürüyor ancak gerçekte yaşanan bunun tam tersi. Toplumumuzun Lozan Antlaşması ile teminat altına alınan eğitim ve dini özerkliği bugün büyük ölçüde gasp edilmiş durumda. Üç derneğimizle ilgili aleyhindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını Avrupa Konseyi’nin tüm uyarılarına rağmen 16 yıldır uygulamayan ülkemiz, uluslararası hukuku ve hukukun üstünlüğü ilkesini hiçe saymaya devam ediyor. Başbakanımızın da işaret ettiği gibi Batı Trakya Türk toplumu olarak bizler ülkemiz ve anavatanımız arasında dostluk ve barış köprüsüyüz ve hükümetin irade göstermesi halinde diyalog ve iyi niyetle sorunlarımızın mutlaka çözüleceğini inanıyoruz. Bu noktada hükümetin başı olarak başbakanımızı ivedi bir şekilde sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

Haberler


İspanya, Norveç ve İrlanda Filistin devletini resmen tanıdı

Ankara’da ‘Batı Trakya Kültür ve Tanıtım Günü’ etkinliği

Habipoğlu: ‘Sandığa gidip üçüncü kez AP seçimlerine katılan DEB Partisini destekleyeceğiz’

Gümülcine’de trafik kazası: anne ve bebeği yaralandı

Batı Trakya Türkleri, Türk – Yunan yakınlaşmasından ne bekliyor?

DEB Partisi “Biz Buradayız” diyor

Ele verir talkını, kendi yutar salkımı

Kasselakis, Filistin’i ziyaret etti

Yakınlaşma süreci ve azınlığın beklentileri, kronikleşmiş sorunlarımız ve AP seçimleri

Atina’daki konserde Türkçe ve Yunanca şarkılar dinleyiciyle buluştu

Özde birlik ve beraberlik

Tır alev aldı Egnatia Otobanı kapandı