Anasayfa


25-05-2024
Müftülerimiz Batı Trakya Türklerinin dini durumunu panelde anlattı
Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, 23 Mayıs Perşembe günü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde gerçekleşen “Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türklerinin Dini Durumları” paneline konuşmacı olarak katıldılar.
25 Mayıs 2024 CumartesiGümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, 23 Mayıs Perşembe günü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde gerçekleşen “Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türklerinin Dini Durumları” paneline konuşmacı olarak katıldılar.

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında gerçekleşen panelin açılışında konuşan TBMM 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Osmanlının Balkanlar’dan çekilmesi sonrası bölgede kalan Türklerin dini durumları ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin de, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Balkanlar’a ve Batı Trakya’ya ayrı bir önem vermektedir. Üniversitemizde yaklaşık 2.300 uluslararası öğrencimiz bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 1000’i Balkan ülkelerinden ve Batı Trakya’dan üniversitemize gelmektedir. Bir Balkan üniversitesi, Bir Rumeli üniversitesi aynı zamanda da Balkan Üniversiteler Birliğine üye bir üniversite olarak bu kontenjan her geçen gün artmaktadır.” diye konuştu.

Şahin, panelin amacının Bulgaristan ve Batı Trakya Türklerinin dini durumları ile ilgili sorunları tüm yönleriyle ele almak ve çözüm önerileri sunmak olduğunu ifade etti.

Moderatörlüğünü, Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Eren’in yaptığı panelde Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa dinleyicilerle Bulgaristan ve Batı Trakya Türklerinin dini durumlarına ilişkin kapsamlı bilgiler paylaştılar.

Panel toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Panele, DEB Partisi Onursal Başkanı ve merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet de katıldı.

Haberler


Fener’deki bungalow deniz evleri ihaleyle kiralanacak

BTTÖB’den Başkonsolos Ünal’a ziyaret

Yarın hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak

Mora Yarımadası’nda yangın

Yassıköy’de sıcak sebebiyle okullar erken kapanacak

Asafoğlu: ‘Partimiz, kabuğundan yavaş yavaş çıkarak büyümeye başlıyor’

Ahmet Kurt’dan su kullanımı konusunda uyarı

Gümülcine Belediyesindeki okullarda erken paydos

Aşırı sıcaklardan dolayı eğitime ara

EFA’dan DEB Partisine tebrik

HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu

Kathimerini’den ‘yüzde 3’lük seçim barajı’ itirafı