Anasayfa


27-05-2024
‘Vatandaşın beklentisi gıda fiyatlarının düşürülmesi, vergilerin azaltılması, satın alma gücünün arttırılmasıdır’
İskeçe Yeni Sol Parti Milletvekili Hüseyin, Kalkınma Bakanlığının hazırladığı tüketiciyi koruma yasa tasarısının görüşüldüğü oturumda konuştu.
27 Mayıs 2024 Pazartesi

İskeçe Yeni Sol Parti Milletvekili Hüseyin, Kalkınma Bakanlığının hazırladığı tüketiciyi koruma yasa tasarısının görüşüldüğü oturumda konuştu.

Yunanistan’da halkın satın alma gücünün AB’nin en düşük seviyesinde olduğunu, enflasyonun AB ortalamasının %3,1 üzerinde seyrettiğini takip ettiği bir dönemde hazırlanan tüketiciyi koruma yasa tasarısının inandırıcı olmadığını söyledi. Yunanistan’da ailelerin çoğunluğunun aylık maaşlarının ay sonuna gelmeden tükendiğini belirten Zeybek, “Nisan 2023 yılına kıyasla gıda fiyatları %36 daha pahalı ayrıca 4 aileden 3’ü gıda ve temel ihtiyaçlarında bile kesinti yapmaktadır. Büyük şirketler ve aileleri tarafından çocuklara 1,5 milyon euro üzerinde yapılan taşınmaz transferlerinde KDV oranını düşürüp, gıdada ve temel ihtiyaçlarda KDV’yi düşürmeyi reddediyorsunuz. Bu, empati yoksunu ve ikiyüzlülüktür.” dedi.

Zeybek, hükümete seslenerek Trakya bölgesinde demiryolu ağını kendi kaderine terk edip bölgenin ulaşılamaz hale getirildiğinin kaydederek “Yanlış politikalarınızla çökerttiğiniz İskeçe hastanesi doktor ve hemşirelerin özverileriyle ayakta kalmaktadır. Ama siz kalkınmadan bahsediyorsunuz. Geçen yıl Meriç ve Rodop’ta meydana gelen büyük yangın felaketinden sonra üreticilere, çiftçilere, hayvan besicilerine, zeytin üreticilerine ve arıcılara destek vermediniz. Unutmayın ki onlar olmadan kalkınma olamaz.” ifadelerini kullandı.

Yeni Demokrasi Partisi hükümetinin gıda, yakıt, enerji piyasasında karteller ile özdeşleştirildiği bir dönemde piyasanın düzgün işlediğini iddia etmenin mümkün olamayacağını belirten Zeybek, “İstemediğiniz için bu pahalılığın önüne geçmeyerek, düşük ve orta gelirli vatandaşları yağmalıyorsunuz. Vatandaşların beklentisi temel gıda ihtiyaçlarında fiyatların düşürülmesi, onurlu bir yaşam için satın alma gücünün artırılması, vergilerin azaltılması, yüksek gelirlerin vergilendirilmesi, vurgunculuğa son verilmesi ve asgari ücretin arttırılmasıdır.”Haberler


Fener’deki bungalow deniz evleri ihaleyle kiralanacak

BTTÖB’den Başkonsolos Ünal’a ziyaret

Yarın hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak

Mora Yarımadası’nda yangın

Yassıköy’de sıcak sebebiyle okullar erken kapanacak

Asafoğlu: ‘Partimiz, kabuğundan yavaş yavaş çıkarak büyümeye başlıyor’

Ahmet Kurt’dan su kullanımı konusunda uyarı

Gümülcine Belediyesindeki okullarda erken paydos

Aşırı sıcaklardan dolayı eğitime ara

EFA’dan DEB Partisine tebrik

HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu

Kathimerini’den ‘yüzde 3’lük seçim barajı’ itirafı