Anasayfa


11-06-2024
HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu
Bulgaristan’da 9 Haziran’da eş zamanlı yapılan erken genel seçim ile Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminin ardından ülkenin 240 üyeli parlamentosuna yüzde 4 barajını aşan 7 siyasi parti girecek.
11 Haziran 2024 Salı

Bulgaristan’da 9 Haziran’da eş zamanlı yapılan erken genel seçim ile Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminin ardından ülkenin 240 üyeli parlamentosuna yüzde 4 barajını aşan 7 siyasi parti girecek.

Bulgaristan’ı Avrupa Parlamentosunda temsil edecek 17 milletvekilini belirlemek için yapılan seçimlere vatandaşlar daha az ilgi gösterdi.

9 Haziran’da yapılan seçimlerde kayıtlı 6,5 milyon seçmenin sadece 2,1 milyonu sandık başına gitti. Bu kapsamda anayasaya göre, oy kullanımının zorunlu olmasına rağmen katılım oranı genel seçim için yüzde 33,4, AP seçimleri için yüzde 32,5 düzeyinde kaldı.

Merkez Seçim Komisyonunun (MSK) açıkladığı sonuçlara göre 7 siyasi güç, 240 üyeli Bulgaristan Parlamentosuna girebilmek için yüzde 4 olan barajı aştı.

Eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi oyların yüzde 24,70’ini alarak birinci oldu. Ancak GERB’in Parlamentodaki temsili, tek başına hükümet kurması için yeterli olmayacak.

Seçimde büyük yükseliş kaydeden ve Türk ve Müslümanların çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, oyların yüzde 17,07’si ile ikinci sırada yer aldı. Partiye bu seçimde toplam 366 bin 562 oy verildi.

HÖH, Bulgaristan’ın bir önceki parlamentosunda 36 milletvekili ile 3. sırada yer alırken Nisan 2023’te yurt dışından 66 bin 500 oy alan HÖH’e, bu seçimde 46 bin 495 oy verildi.

Avrupa Birliği (AB) ve NATO yanlısı Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) ittifakı, yüzde 14,33’lük oy oranıyla Parlamentoda yer alacak.

AB ve NATO karşıtı, Rusya yanlısı Vızrajdane (Yeniden Doğuş) partisi ise, oyların yüzde 13,78’ini aldı.

Eski komünist partinin siyasi geleneğini sürdüren Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 7,06’sını topladı.
Yüzde 5,96’lık oy oranıyla şovmen Slavi Trifonov’un partisi Böyle Bir Halk Var (İTN) parlamentoda yer alacak.

Seçimin en büyük sürprizi, sadece sanal ortamda kampanya yapan ve adı pek duyulmamış Veliçiye (Yücelik) partisi oldu. Veliçiye, oyların yüzde 4,65’ini alarak Parlamentoya yüzde 4’lük giriş barajını aşabilen son parti oldu. Gözlemciler, Veliçiye’nin siyasi profilini, Parlamentoda grupları olan hem milliyetçi hem de Rusya yanlısı BSP ve Vızrajdane partilerine benzer olduğunu belirtiyor.

AP’YE GİDECEK 17 MİLLETVEKİLİ
AP seçiminin ardından 6 siyasi parti de AP’ye milletvekili yollayacak. Elde edilen sonuçlara göre, GERB partisi oyların yüzde 23,54’ü alarak birinci oldu. Yüzde 14,66 ile HÖH partisi ikinci, yüzde 14,44 ile PP-DP üçüncü parti oldu.

Tahminlere göre, GERB 5, PP-DB, Vızrajdane ve HÖH partileri 3’er, BSP 2, İNT ise 1 milletvekili Avrupa’ya gönderecek.

MSK, Bulgaristan Parlamentosunda yer alacak 240 milletvekilinin ve AP’ye yollanacak 17 milletvekilinin isimlerini 16 Haziran’a kadar açıklayacak.

Haberler


Fener’deki bungalow deniz evleri ihaleyle kiralanacak

BTTÖB’den Başkonsolos Ünal’a ziyaret

Yarın hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak

Mora Yarımadası’nda yangın

Yassıköy’de sıcak sebebiyle okullar erken kapanacak

Asafoğlu: ‘Partimiz, kabuğundan yavaş yavaş çıkarak büyümeye başlıyor’

Ahmet Kurt’dan su kullanımı konusunda uyarı

Gümülcine Belediyesindeki okullarda erken paydos

Aşırı sıcaklardan dolayı eğitime ara

EFA’dan DEB Partisine tebrik

HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu

Kathimerini’den ‘yüzde 3’lük seçim barajı’ itirafı