Anasayfa


05-07-2024
Baro Başkanları Birliği, Yunan adalet sistemindeki yapısal sorunları AB'ye taşıyacak
Yunanistan Baro Birliği Başkanları Genel Kurulu Koordinasyon Komitesi, Avrupa Birliği Parlamentosuna ve Avrupa Barolar Birliğine Yunanistan'da hukukun üstünlüğü ve adaletin işleyişindeki aksaklıklar hakkında dilekçe gönderdi.
5 Temmuz 2024 Cuma

Yunanistan Baro Birliği Başkanları Genel Kurulu Koordinasyon Komitesi, Avrupa Birliği Parlamentosuna ve Avrupa Barolar Birliğine Yunanistan'da hukukun üstünlüğü ve adaletin işleyişindeki aksaklıklar hakkında dilekçe gönderdi.

Yunanistan Baro Başkanları Birliği Genel Kurulu Koordinasyon Komitesi, 25 Haziran Salı günü Yargıtay ve Yargıtay Başsavcılığı tarafından hukukçuları itibarsızlaştırdığı ve Yunanistan'da adaletteki sorunlarını hukuk mesleğine aktararak hukukçulara doğrudan saldırı yapıldığı ifade edilen açıklaması sonrasında olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Koordinasyon Komitesi, Yargıtay'ın adaletin işleyişindeki gecikmeler, anayasa, AİHS ve AİHM kararlarına aykırı olarak hakların kısıtlanması ile hukukun üstünlüğüne ilişkin sorunlar hakkında görüş belirtmekten kaçınmasını eleştirdi.

Koordinasyon Komitesi, hukukun üstünlüğünün savunulmasının baro için temel önceliklerden biri olduğunu belirterek hukukun üstünlüğünün doğrudan demokrasinin özü ve ülkenin Avrupa perspektifi ile bağlantılı olduğunu söyledi. Komite, Avrupa Parlamentosuna çağrıda bulunmanın yanı sıra Avrupa Barolar Birliğine adalet yönetimi ve hukukun üstünlüğü konularında bir rapor sunmaya karar verdiğini belirtti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu konuyla ilgili olarak, "Yunanistan Barolar Birliğinin yaptığı açıklama ülkemizde adaletin işleyişindeki sorunların hukukçulardan değil adalet sisteminin kendisinden kaynaklandığına işaret etmektedir. Yargıtay ve Yargıtay Başsavcılığının ülkedeki adalete ilişkin sorunlar hakkında görüş belirtmekten kaçınarak mevcut sorunları hukukçulara bağlaması ülkede adaletin ne kadar bağımsız olduğu sorusunu akla getirmektedir. Zira Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubunda AİHM kararlarının uygulanması için 16 yıldır beklediğimiz bu süreçte adalet sistemindeki siyasallaşma ve siyasetin adalet sistemi üzerindeki doğrudan etkisine pek çok kez şahit olduk. Basit bir taraftar derneği olan Fenerbahçeliler Derneğimizin tüzüğe aykırı bir hareketi olmamış olmasına karşın kapatılması da bu durumun en yakın ve açık örneği. Barolar Birliğinin ülkemizde adaletteki sorunları AB düzeyine taşıma kararı alması önemli, zira nihayetinde hukukun üstünlüğü demokrasinin özü ve hukukun üstünlüğünün korunması ülkemizin geleceği açısından çok önemli." açıklamasında bulundu.

Haberler


15 Temmuz şehitleri Gümülcine Başkonsolosluğunda anıldı

EURO 2024 şampiyonu İspanya

Azınlık kurumlarından ‘15 Temmuz’ mesajları

Müftü Mete ölümünün ikinci yıl dönümünde kabri başında anıldı

ABD başkan adayı Trump’a suikast girişimi

Yaşlılar ve riskli gruplara Kovid uyarısı

Önce eşini vurdu sonra intihar etti

Ahmet Mete İzmit’te anılıyor

İşkencenin Önlenmesi Komitesi Yunanistan’ı uyardı

Sıcaklıklar daha da artacak!

İpsala Belediyesi, Dr. Sadık Ahmet'in ismini caddeye veriyor

Dere yatakları ve kanalların temizliği yapılacak