Anasayfa


09-07-2024
ABD'nin Yunanistan'a önerdiği İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi Programı'nda aksaklık
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, ocakta Başbakan Kiriakos Miçotakis'e gönderdiği mektupla Yunanistan için yolunu açtığı İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı'nın, önerilen birçok aracın eski olması nedeniyle aksaklıklara maruz kaldığı bildirildi.
9 Temmuz 2024 Salı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, ocakta Başbakan Kiriakos Miçotakis'e gönderdiği mektupla Yunanistan için yolunu açtığı İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı'nın, önerilen birçok aracın eski olması nedeniyle aksaklıklara maruz kaldığı bildirildi.

Kathimerini gazetesinin, ismini açıklamadığı kaynaklardan aktardığı haberine göre, Yunanistan Deniz Kuvvetleri, EDA Programı kapsamında ABD'den LCS sınıfı savaş gemisi alınmasını, Genelkurmayın da onayıyla, kendilerine önerilen gemilerin programda bahsedilenlerden daha eski olması gerekçesiyle reddetti.

Öte yandan ABD ve Yunanistan'ın yaptıkları ortak incelemede, programda adı geçen Bradley tipi 62 zırhlı aracın elverişsiz koşullarda olduğu tespit edildi. İncelemede söz konusu araçların savaşır konuma getirilebilmesi için gereken yatırım miktarı çok yüksek olduğu için alımından vazgeçildi.

Programda yer alan C-130-H tipi nakliye uçaklarının bakımının da maliyetinin yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Miçotakis, ocakta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan aldıkları mektupla ülkesinin, F-35 satın alma yoluna girdiğini duyurmuştu.

Başbakan Miçotakis, "Bu mektupla Yunanistan, 40 F-35 satın alma yoluna giriyor ancak aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerin her üç kolunu ve Yunanistan Sahil Güvenliğini güçlendirecek bir silahlanma paketini de tamamen ücretsiz ediniyor." demişti.

Blinken, Miçotakis'e gönderdiği mektupta Kongre onayı dahil olmak üzere resmi onay sürecinin gerekliliğine işaret ederek, Yunanistan'a 40 kadar yeni F-35 satışına ilaveten İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı kapsamında 3 Protector sınıfı sahil güvenlik botu ve muhtelif askeri kamyon ve çekici temin edileceğini bildirmişti.

Blinken, ABD donanmasından ihtiyaç fazlası 4 LCS sınıfı savaş gemisinin Yunanistan'a verilebilmesi için Kongreye bildirimde bulunacaklarını kaydetmişti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı mektubunda, ABD Savunma Bakanlığının Yunanistan'ın satın alabilmesi için C-130H tipi askeri nakliye uçağına ilaveten C-130J modeli için de fiyat ve adet çalışması yaptığını belirtmişti.

Haberler


15 Temmuz şehitleri Gümülcine Başkonsolosluğunda anıldı

EURO 2024 şampiyonu İspanya

Azınlık kurumlarından ‘15 Temmuz’ mesajları

Müftü Mete ölümünün ikinci yıl dönümünde kabri başında anıldı

ABD başkan adayı Trump’a suikast girişimi

Yaşlılar ve riskli gruplara Kovid uyarısı

Önce eşini vurdu sonra intihar etti

Ahmet Mete İzmit’te anılıyor

İşkencenin Önlenmesi Komitesi Yunanistan’ı uyardı

Sıcaklıklar daha da artacak!

İpsala Belediyesi, Dr. Sadık Ahmet'in ismini caddeye veriyor

Dere yatakları ve kanalların temizliği yapılacak