Anasayfa


10-07-2024
Zeybek: 'Vakıf mülkü olan azınlık okulları avlularının kullanımına neden izin verilmiyor?'
İskeçe Yeni Sol Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe bölgesindeki azınlık okullarının avlularının kullanımının engellenmesini meclise taşıdı.
10 Temmuz 2024 Çarşamba

İskeçe Yeni Sol Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe bölgesindeki azınlık okullarının avlularının kullanımının engellenmesini meclise taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Şahin ve Mustafçova'da hatim etkinlikleri sırasında azınlık ilkokullarının bahçelerinin kullanımına İlköğretim Müdürlüğünün sözlü talimatıyla izin verilmediğini kaydeden Zeybek, bunun nedenini sordu.

Eğitim Bakanlığına yönelik soru önergesinde, azınlık eğitiminin Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşma ve protokollerle belirlenen bir statüye sahip olduğunu kaydeden Zeybek, azınlık okullarının mülkiyetinin vakıf idarelerine ait olduğunu, okul mülkünün kontrol ve yönetiminin ise seçilmiş encümen heyetlerine aile olduğunu hatırlattı.

Zeybek, okul avlularının kullanımına neden izin verilmediğini ve buna benzer olayların yaşanmaması için ne gibi önlemleri alınacağı sorusunu yöneltti.

İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek'in, Eğitim Bakanlığına yönelik soru önergesi şöyle:

"Bilindiği üzere Trakya bölgesinde faaliyet gösteren Azınlık okulları belirli bir kurumsal rejime tabidir. Türkiye-Yunanistan arasındaki eğitim protokolleri ile kurulmuş olup, 3647/2008 sayılı yasa gereğince okulların mülkiyeti vakıflara ait olup, sadece kullanımı Eğitim Bakanlığına aittir. Söz konusu mülklerin kontrolü ve yönetimi yetkili seçilmiş Okul Encümen Heyeti tarafından gerçekleştirilir ve yalnızca denetimleri Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bu verile göre, İskeçe İlköğretim Eğitim Müdürünün herhangi yazılı bir belgeye dayanmadan sadece keyfi ve sözlü talimatı üzerine 07-07-2024 tarihinde Şahin köyünde düzenlenen hatim merasiminde Azınlık İlköğretim Okulunun avlu alanının kullanılması yasaklanmıştır aynı olay 05-05-2024 tarihinde Mustafçova köyünde de düzenlenen hatim merasiminde yaşanmıştır. Yetkili Eğitim Müdürünün ifadesine göre, Doğu Makedonya ve Trakya Genel Bölge Müdürü'nün sözlü emrine dayanarak, söz konusu okulun avlu alanını bizzat kendi öğrencilerinin etkinlik düzenlemesine kapatmıştır. Okul avlularının hatim merasimleri dışında bütün etkinliklere kapalı olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

Yaşanan bu olaylar bölge sakinlerinde endişe ve büyük bir huzursuzluk yaratmıştır. Önceki yıllarda hiçbir sorun yaşanmadan bütün etkinliklerde okul bahçe alanları kullanılmakta idi."

Milletvekili Zeybek konuyla ilgili olarak şu soruları yöneltti:

- Söz konusu etkinliklerin okul avlusunda gerçekleşmesini yasaklanma kararının gerekçesi nedir? Öğrencilerin, bölge sakinlerinin ve katılımcıların bu alanı kullanmasına neden izin verilmedi? Bu kararın dayanağı nedir?


- Bakanlık bu tarz tatsız olayların tekrarlanmaması için ne gibi tedbirler almayı planlamaktadır?

- Azınlık okullarının işleyişinde bir değişiklik mi var? Çünkü var olan statüye göre mülkiyetleri vakıflara ait olan okulların tüm idari yönetimi seçilmiş encümen heyeti tarafından yapılmaktadır. Sayın Bakan, Azınlık okullarıyla ilgili planlarını ve var olan bu statüde herhangi bir değişikliğe gidilip gidilmediğini bize açıklayabilir mi?

Haberler


15 Temmuz şehitleri Gümülcine Başkonsolosluğunda anıldı

EURO 2024 şampiyonu İspanya

Azınlık kurumlarından ‘15 Temmuz’ mesajları

Müftü Mete ölümünün ikinci yıl dönümünde kabri başında anıldı

ABD başkan adayı Trump’a suikast girişimi

Yaşlılar ve riskli gruplara Kovid uyarısı

Önce eşini vurdu sonra intihar etti

Ahmet Mete İzmit’te anılıyor

İşkencenin Önlenmesi Komitesi Yunanistan’ı uyardı

Sıcaklıklar daha da artacak!

İpsala Belediyesi, Dr. Sadık Ahmet'in ismini caddeye veriyor

Dere yatakları ve kanalların temizliği yapılacak