Anasayfa

13-01-2021
10 hastadan 1’i iki ay içinde yeniden hastaneye yatırılıyor
Kovid-19 nedeniyle tedavi gören her 10 hastadan birinin, taburcu olduktan sonra iki ay içinde yeniden hastaneye kaldırıldığı gözlendi. Söz konusu veriler, prestijli bilim dergisi JAMA’da yayımlandı.
13 Ocak 2021 Çarşamba 12:39

Atina Ulusal Kapodistria Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktorlar Eleni Korompoki, Theodora Psaltopulu ve rektor Thanos Dimopulos son verileri özetlediler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar, Kovid-19 nedeniyle geçen Mart – Haziran ayları arasında tedavi gören 126.137 hastanın verilerini analiz ettiler.

Yapılan analizler, hastaneye yatırılan hastaların yüzde 15’inin hayatını kaybettiğini, hayatta kalanların yüzde 9’unun iki ay içinde yeniden hastaneye kaldırıldığını, yüzde 1,6’sının ise birden fazla kez hastaneye yattığını ortaya koydu.

Yeniden hastalanma oranının hastanede tedavi görenlerde yüzde 15, evde tedavi görenlerde yüzde 12, hiçbir tıbbı tedaviye ihtiyacı olmayanlarda da yüzde 7 oranında olduğu görüldü.

Yeniden hastalananlar arasındaki ölüm oranı yüzde 0.1 olarak tespit edilirken, Kovid-19 nedeniyle tedavi gören ve taburcu olanlarda daha sonra ortaya çıkan rahatsızlıkların dolaşım, solunum ve sindirim sistemiyle ilgili olduğu belirtildi.

Araştırmacılara göre, önceden akciğer, kalp yetmezliği, diyabet, kronik böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları olanların yeniden hastaneye yatma ihtimali önemli ölçüde artıyor. Taburcu olduktan sonra yeniden hastaneye kaldırılan yaklaşık üç hastadan ikisinin söz konusu kronik hastalıklardan en az birine sahip olması da araştırmacıların verilerini doğruluyor.

Bu arada, Hispanik ve renkli ırktan olanların da beyazlara göre yeniden hastaneye yatma ihtimalinin daha düşük olduğu ortaya çıktı.
Kaynak: Gündem

Ekleyen: HE

Haberler


Dendias: ‘Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz’

Dendias: “Türkiye Rum azınlığın haklarına tam olarak saygı göstermeli”

Kara sularıyla ilgili yasa tasarısı mecliste

İş adamı Mustafa Hasan’dan Gümülcine Hastanesi’ne bağış

DSÖ’den Kovid-19 aşısının tedarikindeki eşitsizliğe tepki

AB, 'aşı sertifikası' için hassas tartışma istiyor

Batı Trakya’da 6 vaka!

Çavuşoğlu: 'İstikşafi görüşmelerde 60 turda ne görüştüysek onları konuşacağız'

İller arası seyahat da bilim kurulun gündeminde

Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasındaki görüşmeler yeniden başlıyor

Maronya – Şapçı Belediyesinden “sıcak” hizmet

Miçotakis’e aşının ikinci dozu da yapıldı