Anasayfa

19-01-2021
Kara sularıyla ilgili yasa tasarısı mecliste
Dışişleri Bakanlığı’nın, Yunanistan’ın İyon Denizi’nde karasularını 6 milden 12 mile çıkarmasını öngören yasa tasarısı bugün meclis genel kuruluna geliyor.
19 Ocak 2021 Salı 11:36

“Mora Yarımadası’nda Tenaro Burnu’na kadar İyon Deniz bölgesi ve İyon Adaları’nda kara sularının genişliğinin belirlenmesi” isimli yasa tasarısı genel kurulda görüşülmek üzere bugün meclise getirildi.

Söz konusu yasa tasarısıyla Yunanistan, İyon Denizi'nde, İyon Adaları'ndan Mora Yarımadası'nın güney ucunda yer alan Tenaro Burnu'na kadar olan deniz bölgesinde karasularını 12 mile çıkarıyor.

Anayasa’nın 27. maddesi, devlet sınırlarındaki herhangi bir değişikliğin milletvekillerinin salt çoğunluğuyla çıkacak bir yasayla gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Yasa tasarısı, ele alındığı komisyonda Yunanistan Komünist Partisi (KKE) dışındaki tüm siyasi partiler tarafından prensipte kabul edildi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis mecliste yaptığı konuşmada, Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesince İyon Denizi'nde "egemenlik hakları olduğunu" savunarak, Yunanistan’ın İyon Denizi'nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarmayı planladığını belirtmişti.

Yunanistan'ın, "kara sularını genişletme hakkını gelecekte diğer deniz alanları için de kullanabileceğini" söyleyen Miçotakis, İtalya ile İyon Denizi, Mısır ile Doğu Akdeniz için yapılan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmalarını Yunanistan için "tarihsel ve siyasi öneme sahip" olarak nitelendirmişti.
Kaynak: Gündem

Ekleyen: HE

Haberler


Batı Trakya’da 11 vaka!

AB ile AstraZeneca arasında aşı teslimatı karmaşası

AİHM kararlarının uygulanması sorunu canlı zoom etkinliğinde ele alınacak

Yassıköy Belediyesi aşevi kriterlerinde değişikliğe gitti

AB'den roaming ücretlerinin kaldırılmasını uzatma hazırlığı

AB liderleri, salgın önlemlerini ve aşıları tartışacak

Sığınmacı kampında çıkan yangında 6 yaşındaki çocuk öldü

‘Kırmızı’ bölgelerde sıkı önlemler uzatılıyor

Avukat Halil Mustafa ile Müftülük Kararnamesi’nin iptal talebi üzerine konuştuk

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Halkidiki’deki Osmanlı mezarlığıyla ilgili açıklama

Vakalar 2 bini geçti!

DEB Başkanı Asafoğlu, FUEN Başkanı Vincze ile görüştü