Anasayfa

22-02-2021
Türk bayrağını yırtan Lagos’un dokunulmazlığı bugün görüşülüyor
Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türk bayağını yırtan eski Altın Şafak Partisi milletvekili İoannis Lagos’un dokunulmazlığıyla ilgili görüşme bugün gerçekleşiyor.
22 Şubat 2021 Pazartesi 12:50

Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak görüşmede, bir yıl önce Türk bayrağını yırtan AP milletvekili İoannis Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verilecek.

Hatırlanacağı üzere ırkçı Altın Şafak Partisi’nden AP milletvekili seçilen ve daha sonra ELASİN adlı partiyi kuran İoannis Lagos, 2020 yılı Ocak ayında Avrupa Parlamentosu’nda göçmen sorunuyla ilgili yaptığı konuşma sırasında göçmen probleminin sorumlusunun Türkiye olduğunu iddia etmiş ve “Türkiye’nin Yunanistan’ı ve Avrupa’yı kaçak göçmenlerle doldurmasına göz yumuyorsunuz. Türk bayrağı kanlı bir bayraktır ve ona layık olan onun yırtılmasıdır.” diyerek Türk bayrağını yırtmıştı.

Bunun üzerine Avrupa Parlamentosu, İoannis Lagos’a bazı cezalar vermiş ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Lagos’un Türk bayrağını yırtmasından sonra Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Temsilciliği de Lagos hakkında milli sembole hakaret ve saldırıda bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Lagos hakkında hazırlanan suç duyurusu dosyası Atina savcılığına teslim edilmişti.

“KOVUŞTURMALAR BENİM İÇİN GURUR KAYNAĞI”
Öte yandan, AP Milletvekili İoannis Lagos dokunulmazlığının görüşülesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, eylemle ilgili suç duyurusunun Yunanlılar tarafından yapıldığını hatırlatarak, Yunan Dışişleri Bakanlığının da eylemi kınadığını hatırlattı. Yaptığı hiçbir eylem için özür dilemeyeceğini belirten Lagos, “Ben gururlu bir Hristiyan Yunanlıyım. Türk devleti sürekli olarak işlediği cinayetler için cezalandırılmalıdır. Ülkemin hakları için tüm gücümle mücadele edeceğim. Aleyhimde yapılan kovuşturmalar benim için gurur kaynağıdır.” ifadelerine yer verdi.Kaynak: Gündem

Ekleyen: OA

Haberler


Batı Trakya’da 11 vaka!

AB ile AstraZeneca arasında aşı teslimatı karmaşası

AİHM kararlarının uygulanması sorunu canlı zoom etkinliğinde ele alınacak

Yassıköy Belediyesi aşevi kriterlerinde değişikliğe gitti

AB'den roaming ücretlerinin kaldırılmasını uzatma hazırlığı

AB liderleri, salgın önlemlerini ve aşıları tartışacak

Sığınmacı kampında çıkan yangında 6 yaşındaki çocuk öldü

‘Kırmızı’ bölgelerde sıkı önlemler uzatılıyor

Avukat Halil Mustafa ile Müftülük Kararnamesi’nin iptal talebi üzerine konuştuk

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Halkidiki’deki Osmanlı mezarlığıyla ilgili açıklama

Vakalar 2 bini geçti!

DEB Başkanı Asafoğlu, FUEN Başkanı Vincze ile görüştü