Anasayfa

23-02-2021
Kapalı iş yerleri ekonomiyi zorluyor
Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında kapalı olan perakende satış mağazaları nedeniyle ülke ekonomisi ayda 1 milyar euro kaybediyor.
23 Şubat 2021 Salı 12:26

Atina ve Selanik gibi büyük şehirler başta olmak üzere, “kırmızı” bölgede yer alan illerdeki perakende satış mağazalarının kapalı olması ülke ekonomisini zorlamaya devam ediyor.

Basında yer alan haberlere göre, hükümet bir yandan koronavirüs ile ilgili bu haftaki verileri yakından takip ederken, diğer yandan da ülke ekonomisinin daha fazla zorlanmaması için başta Attika olmak üzere “kırmızı” bölgelerdeki mağazaları açmayı planlıyor. Restoran ve kafe gibi uzun süredir kapalı olan iş yerlerinin aylık 1.5 milyar euroluk zararının yanı sıra “kırmızı” bölgelerdeki kapalı perakende satış mağazaları ile birlikte ülke ekonomisin ayda yaklaşık 3 milyar euro zarara uğradığı belirtiliyor.

Söz konusu verileri dikkate alan hükümetin, 1 Mart Pazartesi itibariyle mağazaları açabileceği belirtiliyor. Konu ile ilgili olarak bir radyo kanalında konuşan Başbakana Bağlı Bakan Yardımcısı Akis Skerços, hükümet olarak önceliklerinin perakende satış mağazalarını açmak olduğunu belirtti. Mağazaların açık olduğu bölgelerde koronavirüsün yayılımında önemli bir artış gözlenmediğini belirten Skerços, epidemiyolojik verilerin izin vermesi durumunda önüzümdeki hafta itibariyla “kırmızı” bölgelerdeki iş yerlerinin açılabileceğini söyledi.
Kaynak: Gündem

Ekleyen: MŞ

Haberler


Batı Trakya’da 11 vaka!

AB ile AstraZeneca arasında aşı teslimatı karmaşası

AİHM kararlarının uygulanması sorunu canlı zoom etkinliğinde ele alınacak

Yassıköy Belediyesi aşevi kriterlerinde değişikliğe gitti

AB'den roaming ücretlerinin kaldırılmasını uzatma hazırlığı

AB liderleri, salgın önlemlerini ve aşıları tartışacak

Sığınmacı kampında çıkan yangında 6 yaşındaki çocuk öldü

‘Kırmızı’ bölgelerde sıkı önlemler uzatılıyor

Avukat Halil Mustafa ile Müftülük Kararnamesi’nin iptal talebi üzerine konuştuk

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Halkidiki’deki Osmanlı mezarlığıyla ilgili açıklama

Vakalar 2 bini geçti!

DEB Başkanı Asafoğlu, FUEN Başkanı Vincze ile görüştü