Anasayfa

23-02-2021
Kapalı iş yerleri ekonomiyi zorluyor
Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında kapalı olan perakende satış mağazaları nedeniyle ülke ekonomisi ayda 1 milyar euro kaybediyor.
23 Şubat 2021 Salı

Atina ve Selanik gibi büyük şehirler başta olmak üzere, “kırmızı” bölgede yer alan illerdeki perakende satış mağazalarının kapalı olması ülke ekonomisini zorlamaya devam ediyor.

Basında yer alan haberlere göre, hükümet bir yandan koronavirüs ile ilgili bu haftaki verileri yakından takip ederken, diğer yandan da ülke ekonomisinin daha fazla zorlanmaması için başta Attika olmak üzere “kırmızı” bölgelerdeki mağazaları açmayı planlıyor. Restoran ve kafe gibi uzun süredir kapalı olan iş yerlerinin aylık 1.5 milyar euroluk zararının yanı sıra “kırmızı” bölgelerdeki kapalı perakende satış mağazaları ile birlikte ülke ekonomisin ayda yaklaşık 3 milyar euro zarara uğradığı belirtiliyor.

Söz konusu verileri dikkate alan hükümetin, 1 Mart Pazartesi itibariyle mağazaları açabileceği belirtiliyor. Konu ile ilgili olarak bir radyo kanalında konuşan Başbakana Bağlı Bakan Yardımcısı Akis Skerços, hükümet olarak önceliklerinin perakende satış mağazalarını açmak olduğunu belirtti. Mağazaların açık olduğu bölgelerde koronavirüsün yayılımında önemli bir artış gözlenmediğini belirten Skerços, epidemiyolojik verilerin izin vermesi durumunda önüzümdeki hafta itibariyla “kırmızı” bölgelerdeki iş yerlerinin açılabileceğini söyledi.

Haberler


ABTTF: “Bizler söz konusu olunca demokrasi rafa kaldırılmaktadır”

İskeçe’nin viral yükünde ciddi artış

Batı Trakya’da 53 vaka

Araçtan çıkan dumanlar panik yarattı

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a silahlanma tepkisi

Adonis Georgiadis’in Kovid-19 testi pozitif çıktı

Özgür Ferhat’tan asgari ücret açıklaması: “Alın teri sadakayla ödenmez”

Ülke genelinde 2070, Batı Trakya'da 28 vaka

12-15 yaş grubu için randevu sistemi açılıyor

Kovid-19 vaka sayısı 200 milyona yaklaştı

İlhan Ahmet ve Burhan Baran, Cumhurbaşkanlığı köşkündeki demokrasi resepsiyonuna katıldı

Encümenler Birliği’nde yeni yönetim