Anasayfa

23-02-2021
Radar ve kamera sistemleriyle Türk sınırı izlenecek
Hükümet, sınırın Türkiye tarafını izlemek amacıyla Meriç sınırına görüş alanı 15 kilometreye kadar uzanan radar ve kamera sistemleri monte edecek.
23 Şubat 2021 Salı 17:54

Yunanistan, Türkiye’yi gerçek zamanlı izleyebilmek için Meriç sınır boyuna 3,5 ila 15 kilometre menzilli 11 adet modern kamera ve radar yerleştirecek.

Muhtemel bir sığınmacı akınına karşı alınan önlemler çerçevesinde, 2019 sonlarında Yunan firmalarına sipariş edilen kamera ve radarlar, sözleşme gereği mayıs sonuna kadar Meriç sınırına yerleştirilmiş olacak. Bazılarının Türkiye’yi 15 kilometre derinliğe kadar gerçek zamanda izleyebileceği belirtilen 11 radar ve kameraların yerleştirileceği metal direklerin dikilmesi için gerekli beton dökme çalışmaları tamamlandı.

Bu arada, Meriç bölgesindeki 4 karakola (Sofulu, Ferecik, Dimoteka ve Tihero) radar ve kameralardan alınacak bilgi ve görüntülerin aktarılacağı cihazlar gönderildi. Karakollara gönderilen cihazların benzerlerinin, Dedeağaç Havaalanına yerleştirilmesi de planlanıyor. Maliyeti 15 milyon euroyu bulan kamera ve radarların finansmanı, Avrupa Birliği tarafından karşılandı. Kathimerini gazetesine göre, söz konusu radar ve kameralar yerleştirildiğinde Meriç’te Türk topraklarından 3,5 – 15 kilometre derinliğe kadar, herhangi bir hareketlilik anında tespit edilebilecek. Meriç hududunun Yunan tarafında halen Kastanies ve Yeni Bosna (Nea Vissa) bölgelerinde, kısa menzilli ve eski model 25 adet kamera bulunuyor.

SINIRA YAPILAN DUVARIN İNŞASI SÜRÜYOR
Türk – Yunan sınırında toplam 26.5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 4.5 metre yüksekliğinde çelik parmaklıklı duvarın inşası da sürüyor. Maliyeti 63 milyon euro olarak hesaplanan duvarın 2,3 kilometrelik bölümü tamamlandı. 12 kilometrelik bölümde ise beton dökme çalışmalarının son aşamasına gelindi.

Bu arada, Kastanies yakınındaki Karaağaç mevkiinde 2012 yılında inşa edilen 12,5 kilometre uzunluğundaki tel örgünün yüksekliği de 4 metreden 5 metreye çıkarıldı.
Kaynak: Gündem

Ekleyen: OA

Haberler


Batı Trakya’da 11 vaka!

AB ile AstraZeneca arasında aşı teslimatı karmaşası

AİHM kararlarının uygulanması sorunu canlı zoom etkinliğinde ele alınacak

Yassıköy Belediyesi aşevi kriterlerinde değişikliğe gitti

AB'den roaming ücretlerinin kaldırılmasını uzatma hazırlığı

AB liderleri, salgın önlemlerini ve aşıları tartışacak

Sığınmacı kampında çıkan yangında 6 yaşındaki çocuk öldü

‘Kırmızı’ bölgelerde sıkı önlemler uzatılıyor

Avukat Halil Mustafa ile Müftülük Kararnamesi’nin iptal talebi üzerine konuştuk

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Halkidiki’deki Osmanlı mezarlığıyla ilgili açıklama

Vakalar 2 bini geçti!

DEB Başkanı Asafoğlu, FUEN Başkanı Vincze ile görüştü