Anasayfa

26-10-2021
Türk Büyükelçiden Vartholomeos onuruna kahvaltı
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, ABD'yi ziyaret eden Fener Rum Patriği Vartholomeos ve beraberindeki heyet onuruna Büyükelçilik rezidansında kahvaltı verdi.
26 Ekim 2021 Salı

2009'dan sonra ilk kez ABD'ye ziyaret gerçekleştiren Fener Rum Patriği Vartholomeos, Washington'daki resmi temaslarına Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan'ın onuruna verdiği kahvaltı ile başladı.

Rahatsızlığı sebebiyle geceyi Washington'daki bir hastanede geçiren Patrik Vartholomeos, yerel saatle sabah hastaneden çıktıktan sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği rezidansına geldi.

Büyükelçi Mercan tarafından verilen kahvaltıya katılan Vartholomeos ve beraberindeki heyetin yanı sıra sınırlı sayıda davetli de organizasyonda yer aldı.

Konuklara selamlama konuşması yapan Büyükelçi Mercan, Vartholomeos'u ağırlamaktan büyük gurur duyduğunun altını çizerek, "Tüm dünyada anlayış ve barışa dayalı iş birliğinin güçlü bir savunucusu oldunuz. Küresel sorunlara yaptığınız büyük katkılar dikkate değer." yorumunda bulundu.

Vartholomeos'un çabalarının daha iyi bir dünya ümitlerini diri tuttuğunu kaydeden Mercan, "Diplomasi, insanları bir araya getirmek için hizmet ettiğinde çok kuvvetli bir araçtır. Türkiye ve Yunanistan'ın bunun güzel bir örneği olduğunu düşüyorum." dedi.

Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde birtakım sorunların da olduğunu vurgulayan Mercan, "Yunanistan ile diyaloğumuzu ilerletmekten memnuniyet duyarız." diye konuştu.

Mercan, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin geliştirilmesinde Patrik Vartholomeos'un da önemli rolü olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye’nin işleri olduğu gibi sürdürmekten kaybedecek bir şeyi yoktur ancak herkesin iş birliği ve diyalog ortamından elde edeceği bir kazanç vardır." ifadesini kullandı.

“KÖPRÜLER TESİS EDELİM”
Patrik Vartholomeos ise Mercan ile tanışıklığının çok eskilere dayandığını belirterek, "Şahsınızın ABD gibi son derece önemli bir devlete büyükelçi atanmış olmasını çok anlamlı buluyoruz." ifadesini kullandı.

12 yıl aradan sonra ABD'de 2 milyonu aşan cemaatiyle bir araya gelmenin kendisi için özel bir anlam ifade ettiğinin altını çizen Patrik Vartholomeos sözlerini şöyle sürdürdü:

"Din adamlarının ve diplomatların halklarını ve kimliklerini ve buluşmaları, tanışmaları ve yakınlaşmaları amacıyla köprüler tesis etmek gibi ortak bir misyonları olduğuna inanmaktayız. Dolayısıyla tüm insanlığı barışa ve istikrara olan özlemini gidermek için sorumluluk sahiplerinin de bir arada çalışmalarını zaruret olarak değerlendirmekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle anlamlı kardeşliğimiz, misafirperverliğiniz ve samimiyetiniz için şahsımız ve refakatimizdekiler adına teşekkürlerimizi sunuyor, icra ettiğiniz önemli görevinizde başarılar diliyoruz."

Kahvaltının ardından kendisine hediye takdim edilen Vartholomeos, daha sonra rezidanstaki ziyaretçi defterini imzaladı.

Büyükelçi Mercan ile Patrik Vartholomeos, programın sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vartholomeos'un bugün ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.


Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması