Anasayfa

24-11-2021
Trakya Kalkınma Komisyonu’nun raporuna sadece iktidar ‘evet’ dedi
Muhalefet partisi üyeleri rapor için ‘hayır’ oyu kullandı.
24 Kasım 2021 Çarşamba

Mecliste oluşturulan Trakya Kalkınma Komisyonu’nun nihai raporu iktidar milletvekillerinin oyları ile kabul edildi. SİRİZA ve KKE partileri kendi görüşlerini içeren raporlar sunarken, Komisyon Başkanı Dora Bakoyanni partiler tarafından sunulan raporların nihai raporun tutanaklarına ekleneceğini söyledi. Bakoyanni ayrıca nihai raporun çalışmalarını denetleyecek kalıcı bir komisyon oluşturulacağını da açıkladı.

Komisyonun dün (23 Kasım Salı) yaptığı toplantıda SİRİZA partisi milletvekilleri Batı Trakya’daki müftülerin yetkileri ile ilgili görüşlerini dile getirirken, özellikle müftülerin şer-i yetkilerinin kaldırılmasını istedi.

SİRİZA milletvekilleri müftülerin devlet görevlisi olmaması, toplumun dini lideri konumunda bulunması ve müftülerin azınlık ile birlikte belirlenecek bir sistemle seçilmesi gerektiğini söylediler.

SİRİZA milletvekili Nikos Filis “İki ayrı müftünün olduğu bu modelde aslında hiçbir şey gerektiği gibi çalışmıyor” ifadelerini kullandı. SİRİZA milletvekilleri vakıf seçimlerinin yapılması gerektiğini de dile getirdiler.

Yapılan oylamada Trakya Kalkınma Komisyonu raporu iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi temsilcilerinin oylarıyla kabul edildi. Oylamada muhalefet partileri milletvekilleri nihai rapora ‘evet’ oyu vermedi.

Bu arada Komisyonun Sekreteri de olan KİNAL Partisi Milletvekili Andreas Loverdos, Komisyona gönderdiği yazıda, raporun 'kalkınma' ile ilgili kısmının 'kurumsal' konularla ilgili kısımdan ayrı bir şekilde oylanması durumunda 'kalkınma' kısmı için ‘evet’ oyu vereceğini belirtti. KİNAL Partisi milletvekilleri yapılan oylamaya katılmadı.

Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması