Anasayfa

24-11-2021
Zeybek’in konuşması Trakya Kalkınma Komisyonu’nda tansiyonu yükseltti
İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek mecliste Trakya Kalkınma Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, müftülük sorununun çözümü için seçim isteyince YDP ve Yunan Çözümü partileri tepki gösterdi.
24 Kasım 2021 Çarşamba

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Trakya Kalkınma Komisyonu’nun nihai raporunun oylandığı toplantıda konuştu. Zeybek, raporda azınlığın hiçbir sorununa ve bu sorunların çözümüne değinilmediğine dikkat çekti.

Konuşmasında özellikle eğitim sorununa değinen Zeybek, raporun eğitimle ilgili bölümünde sadece alt yapı sorunlarından bahsedildiğini, azınlık eğitimindeki sorunların ise çok farklı boyutlarının olduğuna dikkat çekti. Azınlık eğitiminin kalitesinin iyileştirilmesinin şart olduğunu vurgulayan Zeybek, “Azınlık eğitimi hak ettiği seviyeye geldiğinde çocuklarımız üniversiteye giriş sınavlarında özel kontenjana ihtiyaç duymayacaklardır.” dedi.

İskeçe Azınlık Ortaokul – Lisesi’nin vardiyalı eğitim yapmak zorunda bırakıldığını hatırlatan milletvekili Zeybek, sorunun çözümü için yeni bir okul binasının şart olduğunu söyledi.

MÜFTÜ SEÇİMİ
Müftülük sorununa da değinen Hüseyin Zeybek, müftülerin şer-i yetkileri olduğu için müftülerin seçilemeyeceği iddiasının doğru olmadığını, yapılan son değişikliklerle müftülerin şer-i yetkilerinin çok büyük oranda sınırlandırıldığını vurguladı. Zeybek, “Gelin müftünün şer-i yetkilerini kaldırın ve müftü halk tarafından seçilsin. Bundan neden bu kadar korkuluyor?” diye konuştu.

Komisyon raporunda müftülerin bir seçici kuruln tarafından belirlenmesinin önerildiği ancak bu kurulun kimlerden oluşacağı konusuna açıklık getirilmediğini ve komisyon üyelerinin Hristiyanlardan oluşabileceği ihtimalinin de olabileceğini anlatan Zeybek, azınlığın bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Trakya Kalkınma Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni, milletvekili Zeybek’in konuşmasını yarıda keserek, seçici komisyonun ilahiyat mezunu azınlık üyelerinden oluşacağını söyledi.

TÜRKİYE’YE ATIFTA BULUNARAK SATAŞMA YAPILDI
Milletvekili Zeybek’in müftü seçimi yapılmasını gündeme getirdiği sırada, Trakya Kalkınma Komisyonu üyelerinden aşırı milliyetçi Yunan Çözümü Partisi Serez Milletvekili Konstandinos Bumbas’ın “Türkiye’de müftüler seçimle mi işbaşına geliyor?” diye sataşması üzerine tansiyon yükseldi. Bumbas’ın sataşmasına “Türkiye laik bir ülke” cevabını veren Zeybek’e bu kez de iktidardaki YDP milletvekilleri, “Yunanistan laik bir ülke değil mi?” diyerek yüklendi. Hüseyin Zeybek de “Hayır Yunanistan laik bir ülke değil. Yunanistan’da resmi bir dinden bahsediliyor.” yanıtını verdi.

Milletvekili Zeybek, Trakya Kalkınma Komisyonu’nun azınlık vakıflarında seçim önerme cesaretini de gösteremediğini belirterek, “Dolayısıyla bu komisyon tarihi bir fırsatı elinden kaçırmış ve azınlığımızı ilgilendiren hiç bir soruna kalıcı çözüm verememiştir.” dedi.

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek’in konuşması üzerine söz alan YDP Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis, Zeybek’in Yunanistan’ın laik bir devlet olmadığına dair sözlerinin büyük bir yanlış olduğunu iddia etti. Stilyanidis, Yunanistan’ın laik bir ülke olduğunu, ülkede hakim bir din olduğunu ancak sağlam bir dini ve laik geleneğin bulunduğunu öne sürdü.

HÜSEYİN ZEYBEK’İN SÖZLERİNE TEPKİ
Bu arada, Hüseyin Zeybek’in Trakya Kalkınma Komisyonu’ndaki konuşmasında kendisine yapılan sataşmalara cevap verirken Türkiye’nin laik bir devlet olduğu, Yunanistan’ın ise laik bir devlet olmadığı yönündeki açıklamaları, medyada yoğun bir şekilde yer aldı. Konuyla ilgili olarak bazı basın yayın organlarında yayınlanan haber ve yorumlarda milletvekili Zeybek’e tepki gösterildi.

Milletvekili Zeybek ise daha sonra yaptığı açıklamada, konuşmasının belli bir bölümü alıntılanarak bazı kesimler tarafından çarpıtıldığını belirtti. Zeybek, konuşmasında Türkiye ile Yunanistan devlet sistemlerini abartarak karşılaştırdığını, komisyonda yaptığı konuşmasının Trakya'da şer-i yetkilerin kaldırılması gereğini vurgulamayı amaçladığını ifade etti.

Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması