Anasayfa

16-02-2022
Batı Trakya Türklerin sorunları uluslararası seminerde dile getirildi
Uluslararası “Müslümanlara Yönelik İnsan Hakları İhlalleri” seminerinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sorunları anlatıldı.
16 Şubat 2022 ÇarşambaTürkiye Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu iş birliği ile 16-17 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen "Müslümanların ve Azınlıkların Karşılaştıkları İnsan Hakları İhlalleri" konulu seminerin ilk gününde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yaşadığı sorunlar dile getirildi.

Seminerde yapılan konuşmalarda, Batı Trakya Türklerinin maruz kaldığı haksızlıklar dile getirilerek İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin bu haksızlıklara güçlü bir şekilde tepki göstermesi gerektiği vurgulandı.

ÇAVUŞOĞLU: “YUNANİSTAN’DAKİ TÜRK AZINLIĞIN TEMEL İNSAN HAKLARINDAN MAHRUM BIRAKILMASI SORUNUNA BİRLİKTE ÇÖZÜM ARAMAMIZ GEREKİYOR”

“Müslümanların ve Azınlıkların Karşılaştıkları İnsan Hakları İhlalleri" konulu seminere video mesajla katılan Türkiye Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, tüm dünyada ve özellikle Avrupa'da popülist söylemin Müslümanlara karşı şiddeti körüklediğini söyledi.

Bazı Avrupa ülkelerinde buna yönelik yasal adımların atılmaya başlandığını kaydeden Çavuşoğlu, "Bu adımlar ve kullanılan siyasi dil İslam düşmanlığını adeta meşrulaştırıyor. Batı düşüncesi toplumun ilerlemesinin rekabette ve çatışmada gören bir anlayış. Sömürgecilik ırklar arasında çatışmayı, Marksizm sınıflar arasında çatışmayı, aşırı milliyetçilik milletler arasında çatışmayı, Huntington'ın tezi ise adı üstünde medeniyetler arasında çatışmayı öne çıkarıyor. Bizim medeniyetimiz ise uyumun, saygının ve dayanışmanın altını çiziyor." diye konuştu.

Çavuşoğlu, birçok Avrupa şehrinde cami inşa etmenin veya mevcut camileri açık tutmanın ciddi mesele haline geldiğini kaydederek şöyle devam etti: "15 Mart 2019'da Yeni Zelanda'da Christchurch saldırısı Müslümanların dünyanın hiçbir yerinde güvende olmadıklarını gösterdi. Bu tarihin İİT Dışişleri Bakanları tarafından 2020'de Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü olarak belirlenmesi önemli bir adım. Benzer bir kararın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesi için hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Müslümanların sesini duyurmayı amaçlayan birçok uluslararası mekanizmaya Türkiye olarak öncülük ettik."

Dünyadaki İslam düşmanlığı vakalarını yakından takip ettiklerini ve bunları yıllık raporlar halinde yayımlayacaklarını aktaran Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: "Tüm dünyada Müslümanların hak ve hukukunu savunmak için birlikte yapmamız gereken çok iş var. Kardeşlerimize destek için bütün Müslüman ülkelere sorumluluk düşüyor. Özellikle Kıbrıs Türklerinin tecrit edilmesi ve Yunanistan'daki Türk azınlığın temel insan haklarından mahrum bırakılması gibi sorunlara birlikte çözüm aramamız gerekiyor. Elbette bunların yanında Uygur Türkleri, Arakan Müslümanları ve dünyanın her bölgesinde sıkıntı yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizin haklarının korunması büyük önem taşır."

ŞENTOP: “İİT ÜYESİ ÜLKELERİN ATİNA’YA KARŞI GÜÇLÜ TEPKİ ORTAYA KOYMASI GEREKİYOR”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop seminer için gönderdiği video mesajında, dünyada İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı ve ırkçılığın giderek yükseldiğini belirtti.

Müslüman düşmanlığının devlet politikaları haline dönüştüğünü ifade eden Şentop, "Son 20 yılda en yaygın ırkçılık biçimlerinden biri haline gelen İslam düşmanlığının tezahürlerine, bütün coğrafyalarda kamuda ve devlette sosyal ve geleneksel medyadan akademiye, uluslararası kuruluşlardan yargı organlarına kadar bütün mecralarda şahit oluyoruz. Unutulmamalıdır ki insanların dinini ya da inancını ifade etme özgürlüğü en temel insan haklarından biridir ve fertlerin temel hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınması hukuk devletinin en öncelikli vasfı ve vazifesidir." dedi.

Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Müslüman Türk azınlığa yönelik uygulamalarına dikkati çeken Şentop, İİT üyesi ülkelerin Atina'ya karşı güçlü tepki ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Haberler


Hastane girişindeki ATM'de patlayıcıyla hırsızlık girişimi

‘Kalkınma politikasının uygulanmasında herkese eşit davranılmalı’

İngiltere Başbakanı Johnson'ın istifa edeceği açıklandı

13 aylık bebek hayatını kaybetti

Eleni Lafçi’nin paylaşımı ve düşündürdükleri...

Gümülcine’deki kazada 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Miçotakis: ‘Dondurulan emekli maaşları artacak, dayanışma vergisi kaldırılacak’

Batı Trakya’da 410 vaka

Yahyabeyli muhtarı “Yeniden Başlangıç” listesinden istifa etti

Müftü Ahmet Mete’den Kurban Bayramı mesajı

Miçotakis Gümülcine’ye geliyor

Caner İmam’dan Müftü Mete’ye ziyaret