Anasayfa

05-08-2022
Erdem Hüseyin azınlık basınına gündemi değerlendirdi
Kozlukebir Belediyesi ana muhalefet başkanı ve Belediye Başkan adayı Erdem Hüseyin, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.
5 Ağustos 2022 Cuma

Kozlukebir Belediyesi ana muhalefet başkanı ve Belediye Başkan adayı Erdem Hüseyin, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Eczacı Erdem Hüseyin, Gümülcine Cris&Εve Oteli’nde 4 Ağustos Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, geçen pazar gerçekleşen sünnet şöleninde katılımcılara ikram edilen yemeğin neden olduğu toplu zehirlenme olayı, YDP hükümetinin öncülüğünde Yunan Parlamentosunda kabul edilen müftülüklerle yeni yasal düzenleme ve yerel seçimlerde yapılan değişikler hakkında bilgi verdi.

Kozlukeber Belediyesi ana muhalefet lideri Erdem Hüseyin, toplantıda ilk olarak toplu sünnet şöleni sonrası yaşanan gıda zehirlenmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Öncelikle hiç kimse bu güzel etkinlikte böyle üzücü bir olayın yaşanmasını tabi ki de istemezdi. Ben sizlerin aracılığıyla bir kez daha zehirlenerek hastanelere başvuran ve hastanelere gitmeyerek rahatsızlıklarını evlerinde geçiren tüm soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu olay daha da vahim sonuçlar doğurabilirdi, neyse ki Allah korudu ve daha kötü hadiseler yaşanmadı çünkü gıda zehirlenmelerinin ne kadar tehlikeli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. O gece ben bizzat kendim gece saat ikiye kadar Gümülcine Devlet Hastanesindeydim ve soydaşlarımızın ne kadar zor durumda olduklarını gördüm.

Kamuoyu ve azınlığımız belediye yönetiminden detaylı bir açıklama yapmasını beklerdi, ama yaklaşık 8 yıldır yaptıkları gibi yine halka hesap vermekten kaçtılar ve bir özrü bile halka çok gördüler. Dolayısıyla halkımız kamuoyunun bilgilendirilmesini ve belediye yönetiminin kapalı tuttuğu belediye meclisini açarak akıllardaki tüm soruları cevaplamasını bekliyor. Yemeklerin nerede, ne zaman, hangi şartlarda ve hangi malzemeyle hazırlatıldığı gibi.

Bizler bu etkinliğin başarılı olmasını temenni ederdik, ama belediye yönetiminin ciddi bir organizasyon hatası yapmış olması yaklaşık 300 soydaşımızın gıda zehirlenmesine yol açtı. Siz basın mensuplarının da takip ettiği üzere sosyal medyada konuyla ilgili halkımızın çok sert eleştirileri var, aynı şekilde kamuoyunda da çok büyük bir tepki oluşmuş durumda.

Kozlukebir Belediyesinin ana muhalefeti olarak belediye yönetimini derhal bir açıklama yaparak sorumluların kim olduğu hakkında bilgi vermeye ve soydaşlarımızdan özür dilemeye davet ediyoruz. Hiçbir zaman halka hesap vermekten kimsenin kaçmaması gerekmektedir ve başarısızlıkları da üstlenmek bir erdemdir.

Bizim bu açıklamalarla amacımız belediye yönetimini ve azınlık kurumlarımızı yıpratmak değildir, ne de soydaşlarımızın acısını suistimal ederek buradan bir siyasi rant elde etmektir. Eğer öyle bir niyetimiz olsaydı ilk dakikadan itibaren eleştirilere başlardık. Aynı şekilde bazı basın kuruluşlarının itibarsızlaştırma amaçlı yayınlarına da malzeme sağlamak amacında değiliz. Sizler de takdir edersiniz ki bırakın Yunanistan’ı dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun bir resmi kurumun düzenlediği bir etkinlikte yaklaşık 300 kişi zehirlenirse orada mutlaka eleştiriler olur ve hatalı olanlar da dürüstçe çıkıp özür diler ve halk da özür bekler.

Aldığımız oylardan dolayı halkımızın bize vermiş olduğu ana muhalefet görevi iktidarı denetlemeyi gerektiriyor.”

YENİ MÜFTÜLÜK YASASI
Geçtiğimiz günlerde parlamentoda kabul edilen Batı Trakya Türk Azınlığının Müftü Seçimi ile ilgili yeni yasa düzenlenmesi konusunu da değerlendiren Erdem Hüseyin açıklamasında şunları dile getirdi: “Öncelikle şunu özellikle belirtmek istiyorum, bu konuyla ilgili olarak Danışma Kurulumuz 2 Ağustos Salı günü bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada belirtilen hususlara katılıyor ve sonuna kadar destekliyorum. Azınlığımızın yaklaşık 40 yıllık kanayan bir yarası olan Müftülük sorununun çıkarılan bu yasayla çözüleceğine kesinlikle inanmıyorum. Gerçekten Müftülük sorununun çözümünü isteyenler varsa bunun yolu azınlığımızla diyalogdan ve istişareden geçmektedir. Yönetimin, Müftülüklerle ilgili olarak uluslararası anlaşmaları ve sorunun çözümü için gerekli olan azınlığın iradesini ve beklentilerini dikkate almalı ve bu yönde adım atmalıdır. Son olarak soydaşlarımızın da bu yasaya destek vermeyeceği aşikardır”

Birlik Listesi Başkanı Erdem Hüseyin son olarak yapılan değişiklikle bir sonraki yerel seçimlerin nasıl olacağı konusunda da bilgi verdi. Erdem Hüseyin konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Şimdiye kadar belediye başkanını seçimleri kazanabilmesi için oyların %51’ni alması gerekiyordu. Yapılan değişiklikle bundan sonra seçilme oranı %43’e düşürüldü. Yerel seçimler 2023 yılının mayıs ayı sonunda yapılacaktı ve yeni seçilenler 1 Eylül tarihinde görevi devralacaktı. Fakat yasa değişikliğiyle seçimler 2023’ün Ekim ayında yapılacak ve yeni seçilenler 2024 yılının ilk günü itibariyle göreve başlayacaklar. Geçen seçimde meclis üyesine başka, muhtara başka oy atıldı. Bu çok kafa karışıklığına neden oldu çünkü ayrı listedeydiler. Nüfusu 300’den aşağı olan köylerde muhtar adayı bağımsızdı. Yeni yasa bunları da değiştiriyor. Azalar ve muhtarlar çok eski yıllarda olduğu gibi yine aynı oy pusulasında olacak. Bağımsız muhtar adaylığı yok artık. En önemli fark son nüfus sayımının sonuçlarına göre, nüfus hangi köyde 300’den aşağıysa o köyde hangi liste birinci geldiyse muhtarı o liste çıkaracak. Nüfusu 300’den yukarı olan köylerde ise seçimler ilk turda da ikinci turda da bitebilir. Belediye başkanı kim çıkarsa az oy almış olsa da muhtarı yine seçilen başkanın listesi çıkarıyor. Bir diğer değişiklik geçen seçimlerde kadınlara ayrılan kota %30’du. Bu oranı %40’a çıkardılar. Aksi takdirde başkan adayı liste yapamıyor. Geçen dönem muhtarlarla azalar ayrı olduğu için muhtarsız da liste oluşturulabiliyordu yani sadece azalar listesi. Ama bu sefer en azında yüzde 80’inde muhtar listesi yapmak gerek. Bu da en az 150 ile 160 kişi demek.” dedi.

Haberler


Senatör Menendez Dedeağaç Limanı’nı ziyaret etti

Okullarda self test ve maskeler devam edecek mi?

Yediğinize, içtiğinize, giydiğinize dikkat!

‘Sümela Manastırı’ndaki ayin Yunanistan’a örnek olmalı’

Seçek Derneği’nden aşure etkinliği

AP Başkanı Yunanistan'ın AP milletvekilini dinlemesini ‘affedilemez’ buluyor

SİRİZA: Hükümet ‘var olmayan’ göçmenler için özür dilemeli

Mitarakis’ten ‘38 göçmen Türk yetkililer tarafından itildi’ iddiası

Gazprom Avrupa’yı yüzde 60 zamla tehdit ediyor

Haftalık koronavirüs raporu yayımlandı

Hayat pahalılığı nedeniyle Yunanlılar temel ihtiyaçları karşılamaya yöneldi

Mustafa Ali Çavuş’dan Athanasiu’ya tepki