Anasayfa

05-08-2022
Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı istifa etti
Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon, bir gazeteci ve bir politikacıya yönelik telefon dinleme skandalı sonucu istifa etti.
5 Ağustos 2022 Cuma

Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon, bir gazeteci ve bir politikacıya yönelik telefon dinleme skandalı sonucu istifa etti.

Basında yer alan haberlere göre, Kontoleon, "bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik" gerekçesiyle Başbakan Kiriakos Miçotakis'e istifasını sundu.

EYP'te Ağustos 2019'tan bu yana başkanlık görevini yürüten Kontoleon'un yerine Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris'in getirileceği belirtildi. Demiris'in, yaz tatilinin ardından Yunan Parlamentosu Kurumlar ve Şeffaflık Komitesine gelişmeler hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Kontoleon'un, parlamentonun ilgili komitesine, teşkilatının gazeteci Thanasis Kukakis'i gözetlediğini söylediği iddia edilmişti.

Muhalefetteki PASOK – KİNAL lideri ve Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Nikos Andrulakis de, telefonunun yasa dışı dinlenmesine ve özel bilgilerine erişilmesine yönelik girişimde bulunulduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme’ye (Arios Pagos) suç duyurusunda bulunmuştu.

Andrulakis, 28 Haziran'da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak, telefonunun casus bir yazılımla izlenip izlenmediğini kontrol ettirmişti.Telefonda yapılan ilk incelemede, "Predator" isimli casus yazılımla ilişkili şüpheli bir link tespit edilmişti.Daha sonra yapılan ayrıntılı incelemede ise Andrulakis'in, 21 Eylül 2021'de telefon sahibini casus yazılım programa yönlendiren linkin bulunduğu bir mesaj aldığı ancak Andrulakis'in mesajda belirtilen linke tıklamadığı görülmüştü.

GAZETECİNİN TELEFONUNDA DA TESPİT EDİLMİŞTİ
Nisan ayında CNN Yunanistan için çalışan gazeteci Thanasis Kukakis'in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Yunan yetkililerden, gazeteci Kukakis'in cep telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ilişkin araştırma yapılmasını istemişti. IPI'nın açıklamasında, Kukakis'in cep telefonunun 2021'de 10 hafta boyunca "Predator" isimli casus yazılımla takip edildiği kaydedilmişti.

Haberler


Senatör Menendez Dedeağaç Limanı’nı ziyaret etti

Okullarda self test ve maskeler devam edecek mi?

Yediğinize, içtiğinize, giydiğinize dikkat!

‘Sümela Manastırı’ndaki ayin Yunanistan’a örnek olmalı’

Seçek Derneği’nden aşure etkinliği

AP Başkanı Yunanistan'ın AP milletvekilini dinlemesini ‘affedilemez’ buluyor

SİRİZA: Hükümet ‘var olmayan’ göçmenler için özür dilemeli

Mitarakis’ten ‘38 göçmen Türk yetkililer tarafından itildi’ iddiası

Gazprom Avrupa’yı yüzde 60 zamla tehdit ediyor

Haftalık koronavirüs raporu yayımlandı

Hayat pahalılığı nedeniyle Yunanlılar temel ihtiyaçları karşılamaya yöneldi

Mustafa Ali Çavuş’dan Athanasiu’ya tepki