Anasayfa

01-02-2023
Ana muhalefetten meclisteki oylamalara katılmama kararı
Ana muhalefet partisi SİRİZA lideri Aleksis Çipras, partisinin seçime kadar yasamaya ilişkin oylamalara katılmayacağını belirterek, Başbakan Kiriakos Miçotakis'e seçim çağrısında bulundu.
1 Şubat 2023 Çarşamba

Ana muhalefet partisi SİRİZA lideri Aleksis Çipras, partisinin seçime kadar yasamaya ilişkin oylamalara katılmayacağını belirterek, Başbakan Kiriakos Miçotakis'e seçim çağrısında bulundu.

Çipras basına yaptığı açıklamada, ülkedeki bakanlar, parti liderleri, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, gazeteciler ve Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin ileri gelenlerinin Yunanistan İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafından dinlendiği iddialarını hatırlatarak, SİRİZA'nın sunduğu gensoru çerçevesinde mecliste yapılan tartışmalarla birlikte bu iddiaların göz ardı edilemeyecek yeni gerçeklikleri ortaya koyduğunu ifade etti.

Dinleme skandalından Miçotakis'i sorumlu tutarn Çipras, "Bu hükümet bizim için ve her demokratik vatandaş için siyasi ve etik olarak devriktir. Bir saniye daha iktidarda durup Yunan halkını ilgilendiren kritik kararları veremez. Bu nedenle meclisin derhal feshedilmesini ve anayasanın öngördüğü gibi en geç üç hafta içerisinde halk iradesine başvurulmasını istiyoruz." dedi.

Aşırı sağcı, Neo-Nazi Altın Şafak partisinin devamı niteliğindeki siyasi oluşumların meclise girmesini engelleyecek yasal düzenlemeleri hariç tutan Çipras, "Bundan sonra meclisteki hiçbir oylamaya katılmayacağız." diye konuştu.

Haberler


ABD’den Yunanistan’a 76 adet askeri çıkarma aracı

AB’den deprem için 1 milyar euroluk destek

Başkonsoloslukta İstiklal Marşı’nın kabulü ve şehitler için tören

Gravanis köylerdeki durumu eleştirdi

Türkiye ve Yunanistan birbirlerinin adaylıklarını destekleyecekler

Seçek Derneği depremzedeler için yardım kermesi düzenledi

Müftü Trampa’dan Ramazan ayı mesajı

Brüksel’de Dendias – Çavuşoğlu görüşmesi bugün

İskeçe’de şok eden cinayet!

GAT yeni yönetimini belirledi

Çocuklar için Ramazan etkinliği Kozlukebir’de gerçekleşti

60 kamyon ihtiyaç malzemesi depremzedeler için yola çıktı