Anasayfa


01-02-2023
Ana muhalefetten meclisteki oylamalara katılmama kararı
Ana muhalefet partisi SİRİZA lideri Aleksis Çipras, partisinin seçime kadar yasamaya ilişkin oylamalara katılmayacağını belirterek, Başbakan Kiriakos Miçotakis'e seçim çağrısında bulundu.
1 Şubat 2023 Çarşamba

Ana muhalefet partisi SİRİZA lideri Aleksis Çipras, partisinin seçime kadar yasamaya ilişkin oylamalara katılmayacağını belirterek, Başbakan Kiriakos Miçotakis'e seçim çağrısında bulundu.

Çipras basına yaptığı açıklamada, ülkedeki bakanlar, parti liderleri, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, gazeteciler ve Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin ileri gelenlerinin Yunanistan İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafından dinlendiği iddialarını hatırlatarak, SİRİZA'nın sunduğu gensoru çerçevesinde mecliste yapılan tartışmalarla birlikte bu iddiaların göz ardı edilemeyecek yeni gerçeklikleri ortaya koyduğunu ifade etti.

Dinleme skandalından Miçotakis'i sorumlu tutarn Çipras, "Bu hükümet bizim için ve her demokratik vatandaş için siyasi ve etik olarak devriktir. Bir saniye daha iktidarda durup Yunan halkını ilgilendiren kritik kararları veremez. Bu nedenle meclisin derhal feshedilmesini ve anayasanın öngördüğü gibi en geç üç hafta içerisinde halk iradesine başvurulmasını istiyoruz." dedi.

Aşırı sağcı, Neo-Nazi Altın Şafak partisinin devamı niteliğindeki siyasi oluşumların meclise girmesini engelleyecek yasal düzenlemeleri hariç tutan Çipras, "Bundan sonra meclisteki hiçbir oylamaya katılmayacağız." diye konuştu.

Haberler


İlhan Ahmet’in yeni icraatları ve Atina - Ankara hattında kirli gölgeler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde eşleşmeler belli oldu

SİRİZA’da olağanüstü gelişmeler

Özel üniversite yasa tasarısı protesto edildi

BTAYTD Kadınlar Kolundan ‘Kadının Evrendeki Estetiği’ konulu etkinlik

Kültür Bakanı Mendoni Gümülcine’yi ziyaret etti

‘İşletmeler için cihaz değişimi’ programına başvurular başladı

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda etkinliğe yine izin yok!

Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgarca bilme şartı geliyor

Arıcılar Atina’da gösteri düzenledi

Salı günü kaybolan soydaş ölü bulundu

Trakya İş Adamları Derneği Erdem Hüseyin’i ziyaret etti