Anasayfa


03-06-2023
Dimitras: ‘Karalama kampanyası devam ediyor’
Yunanistan’ın önde gelen insan hakları savunucularından Helsinki İzleme Komitesi Yunanistan Direktörü Panayotis Dimitras’ın kişisel ve temsil ettiği STK’lara ait mal varlığına el konulduğu belirtildi.
3 Haziran 2023 Cumartesi

Yunanistan’ın önde gelen insan hakları savunucularından Helsinki İzleme Komitesi Yunanistan Direktörü Panayotis Dimitras’ın kişisel ve temsil ettiği STK’lara ait mal varlığına el konulduğu belirtildi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Kara Para Aklamayı Önleme Kurumunun hazırladığı raporda, Panayiotis Dimitras’ın cezai suçlara karıştığı iddia ediliyor.

Söz konusu haberlerde, Kara Para Aklamayı Önleme Kurumu başkanının gerçekleştirdiği soruşturma sonucunda hazırlanan raporun, Atina Asliye Hukuk Mahkemesi Savcısı Antonis Eleftheriadis’e iletildiği ileri sürülüyor.

Raporda, başkanı olduğu STK’lar aracılığıyla insan haklarına dektek için Avrupa ve diğer kuruluşlardan fonlar aldığı ileri sürülen Dimitras, bu fonların bir bölümünü amaçlarının dışında kullanmakla suçlanıyor.

DİMİTRAS’TAN AÇIKLAMA
Irkçılık, homofobi gibi konularda yargıçlar, savcılar, gazeteciler ve tanınmış kişilere karşı açtığı davalarla tanınan Helsinki İzleme Komitesi Yunanistan Direktörü Dimitras, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kendisine yönelik karalama kampanyasının devam ettiğine dikkat çekti.

Kara Para Aklamayı Önleme Kurumunun hazırladığı raporlar ışığında mal varlığına el konulduğu yönünde medyada yer alan haberlere değinen Dimitras, böyle bir durumdan haberdar olmadığını belirtti.

İnsan haklarını desteklemek için başka amaçlara tahsis edildiği iddia edilen fonlara da değinen Dimitras, böyle bir fonun mevcut olmadığını söyledi. Finanse edilen tek programın nefret söylemiyle mücadeleyle ilgili olduğunu belirten Dimitras, finansmanı sağlayan kurumun da Avrupa Komisyonu olduğunu sözlerine ekledi.

Dimitras son gelişmeleri, hem Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri hem de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü tarafından defalarca kınanan karalama kampanyasının bir devamı olarak nitelendirdi.

Dimitras, “Daha önce de belirttiğim gibi bu kovuşturmalar, geri itmelerle ilgili şikayetlerimizin ardından bir misilleme ürünüdür.” ifadelerini kullandı.

STK’LARDAN DİMİTRAS’A DESTEK
Bu arada, İlticaya Erişim Kampanyasını oluşturan örgütler, insan hakları savunucusu Dimitras’a desteklerini açıkladılar. Örgütler, Dimitras’a yönelik intikam alma amaçlı kovuşturmalara da son verilmesi çağrısında bulundular.

Haberler


Fener’deki bungalow deniz evleri ihaleyle kiralanacak

BTTÖB’den Başkonsolos Ünal’a ziyaret

Yarın hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak

Mora Yarımadası’nda yangın

Yassıköy’de sıcak sebebiyle okullar erken kapanacak

Asafoğlu: ‘Partimiz, kabuğundan yavaş yavaş çıkarak büyümeye başlıyor’

Ahmet Kurt’dan su kullanımı konusunda uyarı

Gümülcine Belediyesindeki okullarda erken paydos

Aşırı sıcaklardan dolayı eğitime ara

EFA’dan DEB Partisine tebrik

HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu

Kathimerini’den ‘yüzde 3’lük seçim barajı’ itirafı