Anasayfa


18-09-2023
İskeçe sokaklarında ‘Vardiyalı Eğitime HAYIR’ sloganları
İskeçe sokakları “Vardiyalı Eğitime Hayır” sloganlarıyla çınladı. İskeçe Azınlık Ortaokulu - Lisesi öğrenci ve velileri, Ortaöğretim Müdürlüğü tarafından dayatılan “vardiyalı eğitim” uygulamasına karşı tepkisini ortaya koydu ve okuldaki bina sorununa çözüm istedi. Bugün (18 Eylül Pazartesi) İskeçe’de düzenlenen protesto yürüyüşüne 1.500’ün üzerinde kişi katıldı.
18 Eylül 2023 Pazartesiİskeçe sokakları “Vardiyalı Eğitime Hayır” sloganlarıyla çınladı. İskeçe Azınlık Ortaokulu - Lisesi öğrenci ve velileri, Ortaöğretim Müdürlüğü tarafından dayatılan “vardiyalı eğitim” uygulamasına karşı tepkisini ortaya koydu ve okuldaki bina sorununa çözüm istedi. Bugün (18 Eylül Pazartesi) İskeçe’de düzenlenen protesto yürüyüşüne 1.500’ün üzerinde kişi katıldı.

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi öğrenci velileri ve öğrenci temsilcileri, İskeçe Ortaöğretim Müdürlüğünün okulda vardiyalı eğitim dayatmasını protesto etmek ve okulun bina sorununa çözüm bulunması talebiyle bugün (18 Eylül Pazartesi) eylem gerçekleştirdi. Sabahın erken saatlerinde okul önüne gelen öğrenciler tarafından boykot başlatıldı. Öğrenciler derslere girmezken, okulun girişi de kapatıldı.

Okul önünde toplanan Encümen Heyeti, Okul Aile Birliği, öğrenciler ve öğrenci velilerinden oluşan kalabalık, İskeçe Belediyesi ve Ortaöğretim Müdürlüğünün bulunduğu valilik binasına doğru yürüyüşe geçti.

Talepleri dile getiren pankartları öğrenciler taşırken, Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği yöneticileri de ön sıradaki öğrencilerin arasında yer aldı. Kortejin önündeki öğrencilerin hemen arkasında ise azınlık temsilcileri dikkat çekti. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş boyunca öğrenci velilerinden Ozan Ahmetoğlu ve Hüseyin Baltacı, kalabalığı slogan atma konusunda yönlendirdi. Yürüyüş boyunca vardiyalı eğitimin sonlandırılmasını, okul binası sorununun çözümünü ve azınlık eğitiminin iyileştirilmesini içeren sloganlar atıldı. Sık sık alkışlarla devam eden gösteri boyunca Yunanca ve Türkçe olarak “Vardiyalı eğitime hayır”, “Okul isteriz”, “Bina sorununa acil çözüm”, “Öğleden sonra eğitimi istemiyoruz” sloganları dikkat çekti.

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi önünden hareket eden kalabalık Kavala Caddesi boyunca yürüyerek İskeçe şehir meydanına geldi. Yürüyüş boyunca sürekli slogan atan ve alkış tutan soydaşlar, şehir meydanında belediye binası önünde toplandı. Ellerinde pankartlar taşıyan öğrenciler İskeçe belediye binası önündeki merdivenlerde objektiflere poz verdi. Türkçe ve Yunanca pankart taşıyan öğrenciler burada da veliler ve diğer soydaşlarla birlikte sloganlara devam etti. Eylemciler, vardiyalı eğitimin sonlandırılması için okulun ek binasına prefabrik sınıf getirecek olan ancak bunu gerçekleştirmeyen İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis’in dışarı çıkmasını için de slogan attı.

Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara, Okul Aile Birliği Başkanı Bingül Tuzlacı, azınlık milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı’dan oluşan heyet Belediye Başkanı Çepelis’le görüşmek üzere belediye binasına girdi. Çepelis’in binada olmaması nedeniyle temsilciler İskeçe Belediye Başkan Yardımcısı Suha Bekiroğlu ile görüştü. Çepelis’in yerinde olmaması halk arasında tepkiyle karşılanırken, belediye başkanının görüşme talebinden haberi olmadığı ifade edildi.

Kalabalık daha sonra İskeçe eski valilik binasına yöneldi. Heyet burada ilk olarak İskeçe ilinden sorumlu Eyalet Başkan Yardımcısı Kostas Kurtidis’le görüştü. Görüşme devam ederken bina önünde bekleyen kalabalık Yunanca ve Türkçe slogan atmaya devam etti. Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği yöneticileri ile azınlık temsilcilerinden oluşan heyet daha sonra İskeçe Ortaöğretim Müdürü Malama Sidiropulu ile görüşmek üzere bürosunun bulunduğu yere gitti. Sidiropulu’nun yerinde olmaması, yürüyüşe katılan kalabalık arasında tepkiye neden oldu. Eyleme katılanlar Sidiropulu’nun istifasını isteyen sloganlar attı.

İskeçe Azınlık Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara yaptığı konuşmada, Sidiropulu’nun yerinde olmamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek tepki gösterdi. Kara, “Kendisiyle ilk gün görüştüğümüzde bize ‘sadece üç kişi mi geldiniz’ diye sormuştu. Bugün bin 500 kişi geldik ama kendisi yok.” diye konuştu.

Ortaöğretim Müdürü Sidiropulu’nun yerinde olmaması ve heyet temsilcileriyle görüşmemesi üzerine eyleme katılanlar eski valilik binasına giriş çıkışları 15 dakikalığına kapattı.

Bina önünde kalabalığa hitaben kısa birer konuşma yapan İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Okul Aile Birliği Başkanı Bingül Tuzlacı, “vardiyalı eğitim” uygulamasına ve toplanan kalabalığı, mağduriyet yaşayan öğrencileri adeta görmezden gelen ortaöğretim müdürüne tepki gösterdiler. Konuşmacılar, öğleden sonra eğitim dayatmasının kabul edilmeyeceğini ve okulun bina sorununun çözüme kavuşturulmasının şart olduğunu da vurguladılar.

Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara, eylemin yarın devam edeceğini belirterek, herkesi sabah saat 07.30’da okul önünde toplanmaya davet etti.

"Vardiyalı Eğitime Hayır" eylemine destek verenler arasında İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Burhan Baran, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüyesin, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Aydın Ahmet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Çınar Derneği Başkanı Cengiz Ömer, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Mustafçova belediye başkan adayları Cemil Kabza, Ahmet Kurt, Doğu Makedonya - Trakya eyalet meclis üyeleri İrfan Hacıgene, Rıdvan Kurak, eyalet meclis üye adayları, belediye meclis üye adayları, yerel yöneticiler, İskeçe eski milletvekili Çetin Mandacı ve çok sayıda soydaş da yer aldı.Haberler


Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram ‘Seçim Gündemi’nde

‘Ciro hedefi 1 milyar dolar’

Türk Devletleri Teşkilatı 14 yaşında

SİYASİ REKLAM – Arif Mehmet – Yassıköy Belediyesi Meclis Üyesi Adayı

Eyalet Başkan Adayı Stergios İliopulos ‘Seçim Gündemi’ne konuştu

Bursa derneğinden seçim organizasyonu

Tıkızlı köyündeki mezarlık uzun yıllar sonra temizleniyor

Erdem Hüseyin, ‘Seçim Gündemi’nin konuğu oldu

Yunanistan, Ankara’daki terör saldırısını kınadı

Acil trombosit aranıyor!

Yeni doğan bebek sayısı 2022’de geriledi

Danışma Kurulu Ankara’daki terör saldırısını kınadı