Anasayfa


30-09-2023
Azınlığın eğitim sorunları Brüksel’deki panelde konuşuldu
Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Avrupa Diller Günü vesilesiyle 26 Eylül Salı günü Brüksel ofisinde panel düzenledi. ‘‘Avrupa Dil ve Kültür Ortamının Bir Parçası Olarak Azınlık Dilleri: Avrupa’da Çeşitliliğin Korunmasında Azınlık STK’larının Rolü’’ başlıklı panele ABTTF Brüksel Temsilciliğinden Deniz Servantie katıldı.
30 Eylül 2023 Cumartesi

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Avrupa Diller Günü vesilesiyle 26 Eylül Salı günü Brüksel ofisinde panel düzenledi. ‘‘Avrupa Dil ve Kültür Ortamının Bir Parçası Olarak Azınlık Dilleri: Avrupa’da Çeşitliliğin Korunmasında Azınlık STK’larının Rolü’’ başlıklı panele ABTTF Brüksel Temsilciliğinden Deniz Servantie katıldı.

FUEN Başkan Yardımcısı Olivia Schubert’in moderatörlüğünde geçekleştirilen panelde selamlama konuşmasını Avrupa Parlamentosu (AP) Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller İntergrubu Eş Başkanı ve FUEN Başkanı Loránt Vincze yaptı. Ardından Bolzano Özgür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Paul Videsott, farklı ülkelerdeki vatandaşlık istatistiklerini ve azınlık koruma önlemlerini karşılaştıran bir rapor sundu.

Panelde Birleşmiş Milletler (BM) Azınlık Sorunları Özel Raportörü Dr. Fernand de Varennes, AP Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller İntergrubu Eş Başkanları Kinga Gál (Bağımsız, Macaristan) ve François Alfonsi (Yeşiller/EFA, Fransa), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Genel Müdürlüğü Gençlik, Eğitim ve Erasmus+ı Okulları ve Çok Dillilik (EAC) Birim Şefi Michael Teutsch ve Dilsel Çeşitliliği Teşvik Ağı (NPLD) Başkan Yardımcısı Anna Jungner-Nordgren konuşmacı olarak yer aldılar.

Panelde konuşan AP Milletvekili François Alfonsi, azınlık dillerinin varlığı için eğitimin ve dolasıyla okulların kilit rol oynadığına işaret ederken, panel öncesi AP’deki ofisinde görüştüğü ABTTF heyetinin kendisine aktardığı Batı Trakya Türk toplumunun güncel eğitim sorunlarına da doğrudan atıfta bulundu. Alfonsi, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde olduğu gibi birçok ülkede azınlıklara ait okulların kapatıldığına ve bu nedenle azınlık dillerinin kullanımının tehdit altında olduğunu belirterek, AB Komisyonuna konuya ilişkin yazılı sorular yönelttiklerini ancak AB Komisyonunun her defasında mevcut konunun yetkisi dahilinde olmadığı yanıtını verdiğini kaydetti.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, 26 Eylül Salı sabahı AP Milletvekili Alfonsi ile yaptığı görüşmede, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğine aykırı bir şekilde bakanlık kararıyla kapatılan Batı Trakya’daki Türk ilkokullarının sayısının yıllar içinde hızlı bir şekilde azalması ile İskeçe Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde vardiyalı eğitim dayatmasına karşı öğrenci ve velilerinin 18 Eylül’de başlattığı eylem hakkında bilgilendirmede bulunmuştu.

Haberler


Erdem Hüseyin, YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Sıcak daha da sıcak olacak

Ünlü matematikçi Karatheodoris’in için hatıra parası basıldı

Özgür Ferhat: ‘Hayvan besicilerinin hakkı derhal teslim edilmeli’

Cemali Şargo son yolculuğuna uğurlandı

SİRİZA’da sular durulmuyor

Kadınlar bu kez Paşevik’te buluştu

İskeçe Azınlık Lisesi’ndeki sorunlar Avrupa Parlamentosunun gündemine taşındı

Yunanistan’dan Arnavutluk’a ‘Beleri’ uyarısı

Sunak, Miçotakis’i ‘tribünlere oynamakla’ suçladı

Emine Erdoğan’dan ’Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’ paylaşımı

‘Yunanistan, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi’