Anasayfa


09-02-2024
Zeybek zeytin üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi
Yeni Sol Partisi İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Meriç bölgesinde zeytin üreticilerini desteklemek için acilen alınması gereken önlemler hakkında soru önergesi sundu.
9 Şubat 2024 Cuma

Yeni Sol Partisi İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Meriç bölgesinde zeytin üreticilerini desteklemek için acilen alınması gereken önlemler hakkında soru önergesi sundu.

Meriç ve Rodop illerinde meydana gelen yangın felaketinin üzerinden beş ay geçmiş olmasına rağmen Yeni Demokrasi Partisi hükümetinin zeytin üreticilerinin ekonomik olarak zor durumda olmalarına kayıtsız kalmaya devam ettiğini belirten Zeybek, bölgede yaklaşık olarak 200 bin ağacın yanmasına neden olan felaketten sonra üreticilere herhangi bir destek veya tazminat verilmediğini vurguladı.

Milletvekili Zeybek tarafından Tarım ve Gıda Bakanlığına sunulan soru önergesi şöyle:

“Meriç - Evros ve Rodop bölgelerinde meydana gelen yangın felaketinin üzerinden 5 ay geçmiş olmasına rağmen Yeni Demokrasi hükümeti zeytin üreticilerinin ekonomik olarak zor durumda olmalarına kayıtsız kalmaya devam etmektedir. Bölgede yaklaşık olarak 200 bin ağacın yanmasına neden olan felaketten sonra üreticilere herhangi bir destek veya tazminat verilmemiştir.

Üreticilerin ayakta kalma çabaları ve ekonomik yükümlülükleri devam ederken hiçbir maddi destek öngörülmemiş en önemlisi de yangın nedeniyle verimsizleşen toprakları üretimin azalmasına neden olacaktır buna rağmen hükümetin sözleri samimiyetsiz boş laflardan ibarettir.

• Kırsal kesimin ayakta kalması için zeytin üreticilerinin, çiftçilerin, hayvan yetiştiricilerinin, arıcıların tüm sektörün desteklenmesi gerektiğinden,
• Meriç - Evros ve Trakya bölgesindeki vatandaşlarımız hükümetin son yıllarda uzak bölgelere destek sözü ve boş vaatlerinden "bıkmış" olmaları ancak gerçekte hükümetin kayıtsızlığı ve bölgeyi terkedilmişliği sözkonusu olduğundan,
• Miri (Makri) ve çevresindeki tarihi zeytinliklerin, eski çağlardan beri Meriç ve Trakya bölgelerinin kalkınma ve refahın sembolü olduğundan,

Sayın Bakana sorulur:

1. ELGA, tüm zeytin üreticilerinin ekonomik yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için ihtiyaç duyulan ön ödemeyi ne zaman yapmayı planlıyor? Ödenecek tazminatın tamamının yapılabilmesi için gerekli kontrolleri ne zaman tamamlamayı planlamaktasınız?
2. Bölgedeki zeytincilik sektörü işletmelerinin ciddi şekilde etkilendiğinden (zeytin fabrikaları, paketleme tesisleri, küçük zeytincilik işletmeleri) desteklenmesi için ne yapmayı planlıyorsunuz?
3. Hükümetin maddi yardım desteğinin tamamını ödeme tarihi nedir? Ayrıca yangından zarar gören üreticilere (hasarlı tarım makineleri, depolar, sondaj, yer altı sulama ağları vs) nasıl yardım etmeyi planlıyorsunuz?
4. Hükümet, Başbakan tarafından açıklanan mevcut üretim maliyetlerinin (petrol, enerji - elektrik, tarım ilaçları, gübrelerin vs) düşürülmesinin dışında başka müdahalelerde bulunmayı planlıyor mu ve bunlar nelerdir?
5. Hükümet yerel Miri (Makri) zeytin türünün sürdürülebilirliği için yeni zeytin ağacı ekimini desteklemeyi planlıyor mu?”

Haberler


İlhan Ahmet’in yeni icraatları ve Atina - Ankara hattında kirli gölgeler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde eşleşmeler belli oldu

SİRİZA’da olağanüstü gelişmeler

Özel üniversite yasa tasarısı protesto edildi

BTAYTD Kadınlar Kolundan ‘Kadının Evrendeki Estetiği’ konulu etkinlik

Kültür Bakanı Mendoni Gümülcine’yi ziyaret etti

‘İşletmeler için cihaz değişimi’ programına başvurular başladı

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda etkinliğe yine izin yok!

Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgarca bilme şartı geliyor

Arıcılar Atina’da gösteri düzenledi

Salı günü kaybolan soydaş ölü bulundu

Trakya İş Adamları Derneği Erdem Hüseyin’i ziyaret etti