Anasayfa


20-04-2024
Baran, İkinci Şans Okullarındaki öğrencilerin ulaşım sorununu sordu
İskeçe bağımsız milletvekili Burhan Baran, İkinci Şans Okullarına (S.D.E.) devam eden öğrencilerin ücretsiz taşınma kapsamına alınmamasını meclis gündemine taşıdı.
20 Nisan 2024 Cumartesi

İskeçe bağımsız milletvekili Burhan Baran, İkinci Şans Okullarına (S.D.E.) devam eden öğrencilerin ücretsiz taşınma kapsamına alınmamasını meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Ortak Bakanlar Kurulu Kararı’nı hatırlatan milletvekili Baran, İkinci Şans Okulları’nda eğitim gören öğrencilere haksızlık yapıldığını dile getirdi.

Burhan Baran konuyla ilgili soru önergesinde şunları kaydetti: “Maliye, Eğitim ve Din İşleri, İçişleri, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlarının 50025/2018 sayılı “Devlet Okulları Öğrencilerinin Bölgelerden Taşınması” konulu Ortak Bakanlık Kararını değiştiren 32239/05-04-2024 sayılı Ortak Bakanlar Kurulu Kararı (Resmi Gazete B’2051) ile İkinci Şans Okulları öğrencilerine büyük bir haksızlık yapılmaktadır.

Ulusal İkinci Şans Okulları Yöneticileri Derneği, son değişiklikle İkinci Şans Okulları öğrencilerinin, devlet okulu öğrencilerine uygulanan ücretsiz taşınmasının dışında bırakılmasını kınamakta ve özellikle ulaşım masraflarının eğitimlerinin kesintiye uğraması riskini doğurduğunu vurgulamaktadır.

Bölgenin en büyük okullarından biri olan İskeçe İkinci Şans Okulu’nda ulaşım sorunu yaşanırken, Mustafçova (Miki) ve Ketenlik’teki (Kendavros) İkinci Şans Okullarında bu sorun daha büyüktür.

Devlet Okullarında öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlayan yetkililer, İkinci Şans Okulu için en ufak bir hüküm olmaksızın ilgili sözleşmeleri derhal feshetme yoluna gitmiştir.

Bu değişiklik İkinci Şans Okulu öğrencilerinin öğrenim haklarından mahrum bırakılmasına açıkça katkıda bulunmaktadır.
Çünkü herkes hayatta ikinci bir şansı hak etmektedir ve herkese öğrenmek için eşit fırsatlar sunmalıyız,
İlgili Bakanlara sorulmaktadır:

Hükümet, 32239 sayılı Ortak Bakanlar Kurulu Kararı’nda yeni bir değişikliğe gitmeyi ya da 2051/B/5-4-2024 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 4653/2020 sayılı Kanun’un 46. Maddesi uyarınca ilgili başka bir yönetmelik çıkarmayı düşünüyor mu?

4653/2020 sayılı Kanun’un 46. Maddesi uyarınca yeni bir düzenleme yapmayı ya da diğer devlet okulu türlerinde olduğu gibi İkinci Şans Okulu öğrencilerinin ücretsiz taşınması sorununu kalan öğretim yılı için ve kesin olarak çözmek amacıyla başka herhangi bir uygun düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”


Haberler


İspanya, Norveç ve İrlanda Filistin devletini resmen tanıdı

Ankara’da ‘Batı Trakya Kültür ve Tanıtım Günü’ etkinliği

Habipoğlu: ‘Sandığa gidip üçüncü kez AP seçimlerine katılan DEB Partisini destekleyeceğiz’

Gümülcine’de trafik kazası: anne ve bebeği yaralandı

Batı Trakya Türkleri, Türk – Yunan yakınlaşmasından ne bekliyor?

DEB Partisi “Biz Buradayız” diyor

Ele verir talkını, kendi yutar salkımı

Kasselakis, Filistin’i ziyaret etti

Yakınlaşma süreci ve azınlığın beklentileri, kronikleşmiş sorunlarımız ve AP seçimleri

Atina’daki konserde Türkçe ve Yunanca şarkılar dinleyiciyle buluştu

Özde birlik ve beraberlik

Tır alev aldı Egnatia Otobanı kapandı