Anasayfa

23-12-2020
Batı Trakya Türk heyeti FUEN TAG 6. Yıllık Toplantısı’na katıldı
ABTTF, BTAYTD ve DEB Partisi temsilcilerinden oluşan Batı Trakya Türk heyeti, Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili güncel gelişmeleri aktardı.
23 Aralık 2020 Çarşamba

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Batı Trakya Türk toplumunu temsilen 22 Aralık Salı günü çevrim içi düzenlenen Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 6. Yıllık Toplantısı’na katıldı.

Balkanlar’dan Kafkaslar’a kadar olan geniş coğrafyada yaşayan Türk azınlıkları ve toplulukları bir araya getiren toplantıya, Batı Trakya Türklerini temsilen ABTTF, BTAYTD ve DEB Partisi, Rodos ve İstanköy Türklerini temsilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER), Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Azerbaycan’da yaşayan Meshet (Ahıska) Türkleri İçtimai Birliği “VATAN”, Karaçay-Balkar Türklerini temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu “Bars El”, Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği, Kumuk Türklerini temsilen Kumuk dilinin korunması ve Kumuk projelerinin koordinasyonu için bölgesel sivil toplum örgütü “Qumuqlar”, Bulgaristan Türklerini temsilen Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ve Ukrayna’daki Gagavuz Türklerini temsilen Ukrayna Gagavuz Birliği katıldı.

Toplantıda Batı Trakya Türk heyeti adına DEB Partisi Genel Koordinatörü Fatih Hüseyinoğlu ve DEB Partisi Gençlik Kolları Başkanı Burak Adil, Batı Trakya Türk toplumunun son dönemde yaşadığı sorunları dile getirerek, Yunan devleti tarafından Batı Trakya Türk toplumunun eğitim ve dini özerkliğinin ihlal edildiğini, etnik Türk kimliğinin reddedildiğini söyledi.

İki oturum halinde gerçekleşen toplantının öğleden sonraki oturumunda Batı Trakya Türk heyeti temsilcileri, Kovid-19 salgınının ilk döneminde Batı Trakya Türklerinin hedef gösterilerek günah keçisi haline getirildiğini ifade ettiler.

FUEN TAG’ın 2021 yılı çalışma planı ve yol haritasının da belirlendiği toplantıda katılımcı Türk azınlıkları ve toplulukları, 2021 yılında çevrim içi platformda düzenli olarak bir araya gelmeyi kararlaştırdı.

Haberler


Batı Trakya’da 458 vaka

BTAYTD Genel Kurulu yapıldı

Batı Trakya’da 693 vaka

Zeybek’ten Şahin Kültür Merkezi kütüphanesine 300 kitap

‘ Hayat Boyu Öğrenme Akademisi’ eğitime başlıyor

Korona borçlarına 72 taksit imkanı

Meclise siber saldırı

Panayiotopulos karantinaya girdi

Omikron’a karşı en etkili koruma hatırlatma dozları

Şiddetli soğuk istilası başlıyor!

Aşılar AB’de yarım milyon insanın hayatını kurtardı

Batı Trakya’da 727 vaka