Anasayfa

23-02-2021
Mehrikoz bölgesine yerleştirilecek rüzgar gülleri hakkında açıklama
Doğu Makedonya Trakya Eyalet Meclisi’ndeki muhalefet listesi “Bağımsız Birleşik İnisiyatif” yayımladığı açıklamayla Mehrikoz bölgesine yerleştirilecek rüzgar güllerine dikkat çekti.
23 Şubat 2021 Salı 14:12

“Bağımsız Birleşik İnisiyatif” listesi başkanı ve eyalet meclis üyesi Kostas Kaçimigas, rüzgardan elde edilecek enerji parklarına evet dediklerini ancak rüzgar güllerinin yerleşim yerlerinden uzakta olması gerektiğini belirtti.

Kaçimigas, 26 Şubat 2021 tarihinde eyalet meclis gündemine gelecek Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Mehrikoz bölgesine yerleştirilecek sekiz dev rüzgar gülüyle ilgili gündem maddesi nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı.

Sekiz adet dev rüzgar gülünün köylere yakın noktalara yerleştirilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Kaçimigas, kamu yararı gözetilerek, eyalet meclis üyelerinden olumsuz oy kullanmalarını istedi. Kaçimigas, bu amaçla tüm liste başkanlarına mektup yazdığını belirterek, rüzgardan elde edilecek enerjiye karşı olmadıklarını, ancak rüzgar güllerinin köylere yakın yerlere konulmasının tehlike arz edeceğini vurguladı. Kaçimigas, yapılacak yatırımın insan yaşamı için tehlikeli olmaması gerektiğini, ayrıca rüzgar güllerinin çıkardığı sesin de insanları rahatsız etmesinin muhtemel olduğunu ifade etti.

Mehrikoz bölgesine yerleştirilecek rüzgar güllerinin uzunluğunun 105 metre , kanat uzunluğunun ise 74 metre olduğu bildirildi. Rüzgar güllerinin üçünün köyden sadece 700 metre uzağa yerleştirilmesinin planlandığını belirten Kaçimigas, bu mesafenin çok daha büyük olması gerektiğini vurguladı.


Kaynak: Gündem

Ekleyen: OA

Haberler


Batı Trakya’da 11 vaka!

AB ile AstraZeneca arasında aşı teslimatı karmaşası

AİHM kararlarının uygulanması sorunu canlı zoom etkinliğinde ele alınacak

Yassıköy Belediyesi aşevi kriterlerinde değişikliğe gitti

AB'den roaming ücretlerinin kaldırılmasını uzatma hazırlığı

AB liderleri, salgın önlemlerini ve aşıları tartışacak

Sığınmacı kampında çıkan yangında 6 yaşındaki çocuk öldü

‘Kırmızı’ bölgelerde sıkı önlemler uzatılıyor

Avukat Halil Mustafa ile Müftülük Kararnamesi’nin iptal talebi üzerine konuştuk

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Halkidiki’deki Osmanlı mezarlığıyla ilgili açıklama

Vakalar 2 bini geçti!

DEB Başkanı Asafoğlu, FUEN Başkanı Vincze ile görüştü