Anasayfa

01-12-2021
Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi
Yunan sınır muhafızlarının bir çevirmeni sığınmacı sandıkları için zorla Türkiye'ye gönderdiği bildirildi.
1 Aralık 2021 Çarşamba

Bugün yayınlanan The New York Times'ın haberinde, Eylül ayında, Yunan sınır muhafızlarının sığınmacı sandıkları çevirmene önce saldırdığı, ardından da lastik botlara bindirerek kendisini onlarca sığınmacı ile birlikte Meriç Nehri’nden Türkiye sınırını geçmeye zorladığı belirtildi.

Söz konusu çevirmenin Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi (FRONTEX) için çalışan ve AB'de yasal ikamet eden biri olması nedeniyle iddiaların Yunan yetkililer için sorun teşkil edebileceği vurgulanan haberde, çevirmenin iddialarına ilişkin görsel ve sesli kanıtları da yetkililere sunduğu kaydedildi.

Afganistan uyruklu olduğu belirtilen ve kendisine bir zarar gelmesi ihtimaline karşı isminin açıklanmasını istemeyen çevirmen AB yetkililerine verdiği bilgide, Eylül ayında yaşanan olayda kendisiyle birlikte gözaltına alınan çok sayıda sığınmacının polis şiddetine maruz kaldıklarını, elbiselerinin çıkartıldığını, telefon, para ve belgelerine el koyulduğunu söyledi. Çevirmen, kimliğini ve görevini açıklama çabalarına güvenlik görevlilerinin güldüklerini ve kendisine şiddet uyguladıklarını söyledi.

Yunan hükümet yetkilileri ise yapılan ön araştırma sonucu anlatılanla gerçeğin örtüşmediğini ileri sürdüler.

Aslen Afganistanlı olan çevirmen, yıllardır İtalya'da yasal olarak ikamet ediyor. Frontex tarafından, sınır muhafızlarının sığınmacılarla iletişim kurmasına yardımcı olmak için AB tarafından finanse edilen bir uzmanlar ekibinin üyesi olarak işe alındı.

Çevirmen, Evros sınır bölgesinde Yunan ve AB yetkilileri ile birlikte çalışıyordu. Yunanistan'ın ikinci büyük şehri Selanik'e gitmek üzereyken polisin kendisini ve birkaç göçmeni otobüsten indirdiğini söyledi.

Haberde, Türkiye sınırını geçtikten sonra İstanbul’a ulaşmayı başaran tercümanın İtalya’nın İstanbul Konsolosluğu aracılığıyla 18 Eylül’de İtalya’ya döndüğü belirtildi.

Haberler


Batı Trakya’da 458 vaka

BTAYTD Genel Kurulu yapıldı

Batı Trakya’da 693 vaka

Zeybek’ten Şahin Kültür Merkezi kütüphanesine 300 kitap

‘ Hayat Boyu Öğrenme Akademisi’ eğitime başlıyor

Korona borçlarına 72 taksit imkanı

Meclise siber saldırı

Panayiotopulos karantinaya girdi

Omikron’a karşı en etkili koruma hatırlatma dozları

Şiddetli soğuk istilası başlıyor!

Aşılar AB’de yarım milyon insanın hayatını kurtardı

Batı Trakya’da 727 vaka