Anasayfa

21-01-2022
Stilyanidis: ‘ABD'nin Trakya'daki askeri varlığı Trakyalıların güvenlik duygusunu güçlendiriyor’
Rodop YDP milletvekili Evrpidis Stilyanidis, Batı Trakya’daki ABD askeri ve yatırım varlığının Trakyalıların güvenlik duygusunu arttırdığını iddia etti.
21 Ocak 2022 Cuma

Rodop YDP milletvekili Evrpidis Stilyanidis, Batı Trakya’daki ABD askeri ve yatırım varlığının Trakyalıların güvenlik duygusunu arttırdığını iddia etti.

Milletvekili Rodopis Evripidis Stylianidis, Uluslararası İlişkiler Profesörü Konstantinos Lavdas'ın katılımıyla düzenlenen çevrim içi bir etkinlikte, Trakya'nın jeopolitik konumuna ilişkin görüşlerini “Yunanistan Amerikan Lejyonu” adlı kuruluş üyelerine aktardı. Çevrim içi etkinlik uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Konstandinos Lavdas’ın katılımıyla yapıldı.

Amerikan Lejyonu adlı kuruluş, Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD silahlı kuvvetlerinde yer alan Yunan kökenli Amerikalılardan oluşan bir organizasyon. Dünya genelinde kuruluşları olan organizasyonun Yunanistan’daki üye sayısının 500’ün üzerinde olduğu belirtildi.

Rodop milletvekili Stilyanidis etkinlikte yaptığı konuşmada, Batı Trakya’daki ABD askeri ve ekonomik varlığının bölgedeki vatandaşların güvenlik duygusunu arttırdığını iddia etti. Konuşmasında Stilyanidis, Batı Trakya bölgesini insan ve azınlık haklarına tam saygı duyulan açık demokratik toplum modeli olarak nitelendirdi. Stilyanidis konuşmasında Lozan Antlaşması'nı ve Müslüman azınlığın karakterini, rolünü ve önemini karşılaştırmalı olarak analiz ederek, kültürlerarası karakteri ile komşu ülkelerle işbirliği köprüsü olarak oynayacağı rolünün korunması gerektiğini kaydetti.

Stylianidis, bölgedeki Amerikan askeri ve yatırım varlığının, Trakyalıların güvenlik duygusunu güçlendireceğini, ekonomik kalkınmaya katkıda bulunacağını ve bölgenin yatırım ve turizm destinasyonu haline gelmesine katkı sağlayacağını öne sürdü.

Haberler


Rıdvan Delihüseyin’den Cemil Kabza’nın açıklamasına tepki

Avrupa'da yayılan maymun çiçeği virüsü küresel paniğe yol açıyor

AB'den Ukrayna'ya 600 milyon euroluk finansal destek

Vangelis hayatını kaybetti

Sahipsiz hayvanlar için bilgilendirme etkinliği

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya ilk veto

Kapalı alanlarda da maske zorunluluğu kalkıyor

Batı Trakya’da 49 vaka

SİRİZA Merkez Kuruluna seçilen isimler belli oldu

AB'ye giren Ukraynalıların sayısı altı milyonu geçti

Narlıköy köprüsü için imzalar atıldı

Mütevelli heyetleri bir araya geldi