Anasayfa

12-05-2022
Yunanistan – ABD savunma anlaşması görüşmelerinde ana gündem maddesi Türkiye oldu
Yunanistan'ın ABD ile Ekim 2021'de imzaladığı Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasını’nın ele alındığı Yunan Meclisindeki görüşmelerde Türkiye ile ilişkiler ön plana çıktı.
12 Mayıs 2022 Perşembe

Yunanistan'ın ABD ile Ekim 2021'de imzaladığı Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasını’nın ele alındığı Yunan Meclisindeki görüşmelerde Türkiye ile ilişkiler ön plana çıktı.

Anlaşmaya ilişkin parlamentoda yapılan görüşmelerde Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin bazı dış politika faaliyetlerini Yunanistan için bir tehdit olarak nitelendirdi.

Yunanistan'ın karşılaştığı tehdit unsurlarının çoğu kez yakın coğrafyanın ötesine çıktığını savunan Dendias, Afrika'daki gelişmeleri, göç meselesini, iklim krizini ve Balkanlar’daki istikrar sorununu buna örnek olarak gösterdi.

"TÜRKİYE’NİN ARAP VE MÜSLÜMAN DÜNYASINDA LİDERLİK YAPMA ÇABASI YUNANİSTAN İÇİN BİR TEHDİT”
Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin (UNCLOS) dünyanın herhangi bir yerinde uygulanmamasının Yunanistan için tehdit oluşturduğunu ileri süren Dendias, "Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatındaki (İİT) oylamalara ilişkin planları Yunanistan için bir tehdittir. Türkiye'nin Arap ve Müslüman dünyasında liderlik yapma ve Arap dünyasındaki Yunanistan'a dost yaklaşımları baltalama çabası Yunanistan için bir tehdittir." diye konuştu.

Dendias, Türkiye'nin ABD'den F-16 satın alma perspektifine ilişkin, "Türkiye'nin silah sistemlerinin seviyesinin yükseltilmesi bir sorundur çünkü Türkiye sürekli bizim egemenlik haklarımızı ihlal ediyor." ifadesini kullanarak, Washington ziyaretinde bu konunun dile getirileceğini ifade etti.

"TÜRKİYE’YE F-16 SATILMASIN"
Meclis görüşmelerinde söz alan ana muhalefet partisi SİRİZA lideri Aleksis Çipras ise Başbakan Kiriakos Miçotakis'in gelecek hafta ABD'ye yapacağı ziyarette, ABD Başkanı Joe Biden'dan Türkiye'ye F-16 satılmamasını istemesini talep etti.

Çipras, Türkiye'nin ABD'den 40 yeni F-16 satın alma olasılığına ve Miçotakis'in ABD'ye yapacağı ziyarete ilişkin olarak, "Yunan halkının duymak istediği Türkiye'ye F-16 satılmasının iptal edilmesini gündeme getirecek olmanızdır." dedi.

Her Yunanistan başbakanının ABD ile karşılıklı fayda mantığıyla pazarlık yapması gerektiğini savunan Çipras, "Ülkemize güvenlik garantisi sağlanmaksızın, her şeyi veren bir anlaşma imzalıyorsunuz." diye konuştu.

Çipras, Miçotakis'i Yunanistan'ın geleneksel olarak NATO içerisinde ve ABD ile ilişkilerde yürüttüğü ılımlı ve dikkatli dış politika çizgisini terk etmekle suçlayarak, anlaşmanın son yıllarda Yunan dış politikasında yapılan en tehlikeli değişim olduğunu ifade etti.

Yunanistan'ın bu yöndeki arzusuna rağmen ABD'nin Ege'deki İskiri Adası'nda üs kurmaya yanaşmamasına dikkati çeken Çipras, "ABD bir yandan operasyonları için Yunanistan'ı değerlendirmek istiyor ama öte yandan Türk – Yunan sorunlarına karışmamak adına adalara da herhangi bir şekilde karışmıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"ABD’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ VARLIĞI GENİŞLİYOR"
Anlaşmanın, Yunanistan'ın ulusal çıkarlarına çok yönlü olarak hizmet ettiğini savunan Miçotakis, bu anlaşmayla ABD'nin, Doğu Akdeniz'deki varlığını da genişlettiğini savundu.

Miçotakis, Türkiye'ye ilişkin olarak, "Olumlu yaklaşımlara açığız ancak ulusal açıdan geri adım atmaya tamamen kapalıyız." yorumunu yaptı.

Haberler


‘Balkan Kolunda Kadın Olmak’ projesi devam ediyor

Batı Trakya’da 66 vaka

Rıdvan Delihüseyin’den Cemil Kabza’nın açıklamasına tepki

Avrupa'da yayılan maymun çiçeği virüsü küresel paniğe yol açıyor

AB'den Ukrayna'ya 600 milyon euroluk finansal destek

Vangelis hayatını kaybetti

Sahipsiz hayvanlar için bilgilendirme etkinliği

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya ilk veto

Kapalı alanlarda da maske zorunluluğu kalkıyor

Batı Trakya’da 49 vaka

SİRİZA Merkez Kuruluna seçilen isimler belli oldu

AB'ye giren Ukraynalıların sayısı altı milyonu geçti