Anasayfa

23-09-2022
Kış yaklaşıyor, odun – pelet cep yakıyor
Odun ve pelet fiyatları geçen yıla kıyasla en az iki kat artmış durumda.
23 Eylül 2022 Cuma

Yaklaşan kış ve dünyada yaşanan enerji krizi sonrası artan fiyatlar odun ve pelet piyasasına da yansıdı. Bir çok vatandaşın kışın ucuz ısınma imkanı olarak gördüğü odun ve pelet bu kış cep yakacak.

Geçen yıla göre odun fiyatları en az iki kat artmış durumda. Şu anda Batı Trakya piyasasında 1 ton odun fiyatı ortalama 280 – 300 euro arasında. Bir ton pelet fiyatı ise neredeyse geçen yılın üç katına çıkarak 550 euroya yükseldi. Fiyatların daha da artması bekleniliyor.

Geçen yıl odun fiyatı ton başına 120 – 130 euro iken bu yıl bu fiyat 280 euroya çıkmış durumda. Bazı bölgelerde ise ton başına fiyat 300 euroya kadar yükselebiliyor.

Odun ve pelet fiyatlarındaki artışın temelde Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa bağlı olduğu belirtilirken, söz konusu iki ülkenin en önemli odun tedarikçilerinden olduğuna dikkat çekiliyor. Savaşın uzaması halinde odun ve pelet fiyatlarındaki artışın devam etmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Rusya ve Ukrayna’dan gelen odun ve pelet yerine Yunanistan pazarının Bulgaristan ve Romanya’ya yöneldiği belirtildi. Ancak bu iki ülkeden gelen odunun yetersiz olduğu ifade edildi. Batı Trakya’da odun – pelet sektöründeki tüccarların verdiği bilgiye göre, kış aylarında fiyatlar daha da artacağından kalitesiz odunların da piyasaya sürülme ihtimali hayli yüksek. Bu durumda ortaya çıkacak hava kirliliğinin özellikle büyük şehirlerde halk sağlığı açısından tehlikeli boyutlara ulaşabileceği kaydedildi.

VATANDAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!
Vatandaşlar yaklaşan kış öncesinde, enerji krizi ve yakıtlardaki fahiş artış nedeniyle endişeli. 100 metrekarelik bir ev için kış aylarında yaklaşık 6 ton oduna ihtiyaç olduğu düşünülecek olursa en az 1.500 euroluk bir maliyet ortaya çıkıyor. Bu da ülkedeki asgari ücretin iki katı. Yani ortalama olarak bir aile kışı geçirmek için iki aylık gelirini yakıta harcamak zorunda kalacak.

Bu arada, dağlık bölgede yaşayan vatandaşlara yapılan odun yardımlarının geçen yıllara oranla daha düşük olacağı belirtildi.

Haberler


Türkiye'den AB ve Yunanistan'a 'azınlıklar' yanıtı

İskeçe Türk Birliği Gençlik Kolu yeni yönetimini belirledi

Miçotakis’in BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının ana maddesi Türkiye

THY Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi seçildi

Erdoğan’ın, ‘Tripoliçe Katliamı’ açıklaması Atina’yı kızdırdı

Ukrayna’da Rusya’ya katılmak isteyen bölgeler referandum düzenliyor

Radyo spikeri Kenan Mustafa vefat etti

Binlerce Batı Trakyalı Bursa’daki panayırda buluştu

‘Batı Trakya Türklerine yönelik ayrımcılık anaokullarında başlıyor’

Dedeağaç Limanı için iki şirket teklif verdi

Kış yaklaşıyor, odun – pelet cep yakıyor

Yunanistan'dan ABD ile ortak korvet üretimi için girişim