Anasayfa


23-05-2024
Milletvekili Ferhat mikrobiyologların sorunlarını meclise taşıdı
Özgür Ferhat mikrobiyoloji laboratuvarları ve erken tanı merkezlerinin sorunlarını meclise taşıdı.
23 Mayıs 2024 Perşembe

Rodop Yeni Sol Milletvekili Özgür Ferhat’ın önerisi üzerine partinin meclis grubundaki milletvekilleri mikrobiyoloji laboratuvarları ve erken tanı merkezlerinin yıllardır yaşadığı sorunlar hakkında soru önergesi verdi.

Sağlık Bakanlığına yönelik soru önergesinde tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarlarının ve erken tanı merkezlerinin sorunlarına değinildi. Soru önergesinden, “2013 yılından beri uygulanan ‘kemer sıkma’ politikalarıyla söz konusu sağlık sektörü çalışma şartlarını yerine getirememektedir. Özel personelin maaşlarını ödemekte ve laboratuvarların eksiksiz çalışmasını sağlayan gerekli ekipman ve malzeme giderlerini dahi karşılamakta zorlanan laboratuvarlar ortalama merkez başına 150.000 euroya dayanan borca girmek zorunda kalmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Konuyla ilgili olarak milletvekili Özgür Ferhat tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Rodop Milletvekili Özgür Ferhat’ın inisiyatif ve öncülüğünde, Başkan Aleksis Hariçis ve diğer milletvekillerinin katılımıyla Yeni Sol Partisi Meclis Grubu, Mikrobiyoloji Laboratuvarları ve erken teşhis merkezlerinin yıllardır gelirlerinin devlet ve sağlık bakanlığı tarafından azaltılmasını ve bu nedenle sektörde oluşan büyük ekonomik sorunları ilgili bakanlığa taşımış oldu.

Sağlık bakanlığına sorulan soru önergesi ile özel sağlık sektöründe faaliyet gösteren tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarlarının ve teşhis merkezlerinin tüm sorunlarına çözüm getirebilmek adına bakanlığa aktarıldı.

2013 yılından beri uygulanan ‘kemer sıkma’ politikalarıyla söz konusu sağlık sektörü, çalışma şartlarını yerine getirememektedir. Özel personelin maaşlarını ödemekte ve laboratuvarların kusursuz çalışmasını sağlayan gerekli ekipman ve malzeme giderlerini dahi karşılamakta zorlanan laboratuvarlar ortalama merkez başına 150.000 euroya dayanan borca girmek zorunda kalmıştır.

Ulusal Sağlık Hizmetleri Kurumu’nun (ΕΟΠΥΥ) bütçe durumu kötüleşmektedir. Netice itibariyle özel mikrobiyoloji laboratuvarları küçülmeye zorlanarak kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Özellikle emeklilik yaş sınırında bulunan doktorlar sigorta ve kamu kurumlarına yüksek borçlarından dolayı emekliliğe ayrılmakta zorlanmaktadırlar.

Günlerce iş bırakarak seslerini duyurmak üzere grev yapan doktorlarımızın ve sağlık personelinin haklı taleplerine çare bulmak için ve binlerce sigortalı vatandaşın mağduriyetine son vermek adına Sağlık Bakanını soru önergemizi dikkate alarak bu olağanüstü duruma son vermeye davet ediyoruz.”

Haberler


Fener’deki bungalow deniz evleri ihaleyle kiralanacak

BTTÖB’den Başkonsolos Ünal’a ziyaret

Yarın hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak

Mora Yarımadası’nda yangın

Yassıköy’de sıcak sebebiyle okullar erken kapanacak

Asafoğlu: ‘Partimiz, kabuğundan yavaş yavaş çıkarak büyümeye başlıyor’

Ahmet Kurt’dan su kullanımı konusunda uyarı

Gümülcine Belediyesindeki okullarda erken paydos

Aşırı sıcaklardan dolayı eğitime ara

EFA’dan DEB Partisine tebrik

HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu

Kathimerini’den ‘yüzde 3’lük seçim barajı’ itirafı