Anasayfa
21-01-2020

İlk kez bir kadın cumhurbaşkanı!
Başbakan Kiriakos Miçotakis, 15 Ocak Çarşamba akşamı yaptığı açıklamayla cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini başlatmış oldu.
Miçotakis, “ülkenin en yüksek makamına bir kadının sahip olmasının zamanı geldiği” mesajını çok önceden vermişti. Bu konuda verdiği sözü tutarak, ülkede bir ilkin gerçekleşmesi için yolu açmış oldu.

Hükümetin cumhurbaşkanı adayı, Danıştay Başkanı Ekaterini Sakellaropulu, Yeni Demokrasi çevresinden değil. Yani 1995 yılından bu yana uygulanan; hükümet sol ise cumhurbaşkanının sağ, hükümet sağ ise cumhurbaşkanını sol çevrelerden gelmesi geleneği sürüyor. Aynen Stefanopulos, Papulias ve Pavlopulos’un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi.

Sol çevrelerden gelen Sakellaropulu’nun gerek kişiliği, gerekse kariyeri göz önüne alınacak olursa, genel kabul görecek bir aday olduğunu söylemek mümkün.

Nitekim gerek SİRİZA, gerekse KİNAL Sakellaropulu’nun adaylığını destekleyeceğini açıkladılar.

Sakellaropulu, ilk kadın cumhurbaşkanı adayı (ve ilk kadın cumhurbaşkanı) olmanın yanı sıra Danıştay’ın başına geçen ilk kadın yargıç olma özelliğini de taşıyor. Üstelik SİRİZA hükümeti döneminde bu göreve getirildi. Bu nedenle SİRİZA’nın, bizzat göreve getirdiği Sakellaropulu’nun adaylığına itiraz etmeyeceği düşüncesindeydim. Ana muhalefet lideri her ne kadar Miçotakis’in adaylık açıklama zamanlamasını eleştirse de “muhalefet için muhalefet yapmayacağım” sözünün arkasında durdu ve Sakellaropulu’ya destek vereceklerini belirtti. KİNAL meclis grubunda da oybirliğiyle destek kararı çıktı.
Sonuç olarak; SİRİZA ve KİNAL cephesinden ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşı sağlandı.

Ülkenin en üst makamına aday olan Sakellaropulu, 1956 Selanik doğumlu. Hukukçu bir aileden geliyor. Ailesinin kökeni de İskeçe’nin Yeniköy’ünden (Stavrupoli). Babası Nikos Sakellaropulos Yargıtay (Arios Pagos) başkan yardımcılığı yapmış, Andreas Papandreu – Koskotas davasının görüşüldüğü yüksek mahkemede, ayrıca eski Ekonomi Bakanı Yorgos Papakonstatinu’nun yargılandığı özel mahkemede görev almış bir hakim.
Atina Kapodistria Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Sakellaropulu, Fransa’da çevre ve kamu hukuku alanında uzmanlık almış. Ayrıca çevreci görüşleriyle de tanınıyor.

Bu arada, cumhurbaşkanlığı makamının yeni sahibi için seçim sürecinin tarihleri de netlik kazandı. Meclis genel kurulu, 22 Ocak Çarşamba sabahı 10.30’da ilk oylama için toplanacak. Açık oylamada Sakellaropulu’nun seçilmesi için üçte iki çoğunluğu sağlaması gerekiyor. Yani 200 oya ihtiyacı var.

SİRİZA ve KİNAL’dan gelen destekle birlikte Sakellaropulu’nun ihtiyacı olan 200 oyun çok üzerinde bir oyla yeni cumhurbaşkanı seçileceği görülüyor.

Son anayasa değişikliği, cumhurbaşkanı seçimi için 5’er gün arayla toplam beş oylama öngörüyor. İlk turda cumhurbaşkanı seçilememesi durumunda ikinci turda yine 200, üçüncü turda 180 oya ihtiyaç var. Dördüncü turda ise salt çoğunluk aranıyor; yani 151 milletvekilinin oyu gerekiyor. Beşinci tura ihtiyaç duyulması halinde ise nispi çoğunluk yeterli oluyor.

Ancak son gelişmeler seçimin ilk turdan biteceğini gösteriyor.
2020 yılının ilk önemli siyasi gelişmesinden bir ilk çıkacak. Yunanistan tarihinde ilk kez bir kadın cumhurbaşkanlığı makamına oturacak.

Gerek Miçotakis’in aday olarak bir kadını göstermesi, gerekse diğer partilerin bu kadın aday konusunda uzlaşıcı bir yaklaşım içinde olmaları, ülkenin siyasi tarihinde güzel bir örnek olarak yerini alacak.

21 Ocak 2020 Salı 17:38